Prezes pod żaglami

Paweł Szynkaruk na "Darze Młodzieży" (fot. Jerzy Boj)

Prezes Związku Armatorów Polskich, pan Paweł Szynkaruk, zaokrętował na "Dar Młodzieży" w podróży do niemieckiego Bremerhaven. Podczas tygodniowego pobytu na pokładzie, prezes Szynkaruk zapozna się z prowadzonym na żaglowcu cyklem morskich praktyk szkoleniowych.

Paweł Szynkaruk jest równocześnie dyrektorem największego polskiego armatora - Polskiej Żeglugi Morskiej. Szczecińskie przedsiębiorstwo ma umowy patronackie z trzema szkołami morskimi, stąd naturalne zainteresowanie kształceniem przyszłych kadr dla floty. Aktualnie praktyki marynarskie przechodzą na "Darze" uczniowie liceów morskich z Gdańska, Szczecina i Świnoujścia.

Paweł Szynkaruk,  żeglugowiec z wieloletnim doświadczeniem, od 2005 roku jest dyrektorem naczelnym PŻM.

Polska Żegluga Morska to obecnie jeden z największych w Europie przewoźników suchych ładunków masowych oraz światowy lider w transporcie siarki płynnej. Intensywnie modernizowana flota PŻM-u, to aktualnie 69 statków o łącznej nośności 2,7 mln DWT i wielkościach od 16,5 do 82 tysięcy DWT, przewożących rocznie ok. 20 mln ton ładunków. Wśród kadr oficerskich Polskiej Żeglugi Morskiej, w przeszłości i obecnie, znaczące miejsce zajmują absolwenci Akademii Morskiej w Gdyni.

Jak twierdzi prezes Szynkaruk, rejs pod żaglami "Daru Młodzieży", to dla niego niewątpliwie pożyteczne i  przy tym atrakcyjne doświadczenie.

Paweł Szynkaruk na "Darze Młodzieży" (fot. Jerzy Boj)

26.04.2014 r. - "Dar Młodzieży" wychodzi z Gdyni (fot. Marcin Kotowicz)

Masowiec PŻM "Mazowsze" - 38 056 DWT, zbud. 2008 r. w Chinach (fot. PŻM)

A.Gosk