Statki szkoleniowe przed sezonem

Na "Darze Młodzieży" i "Horyzoncie II" pracowita zima. Flagowy polski żaglowiec przechodzi remont siłowni. Ekipy poznańskiej firmy H. Cegielski Service Sp. z o.o.pracują nad przywróceniem silnikowi głównemu kondycji z lat młodości. Warto pamiętać, że silnik główny "Daru Młodzieży" - produkt właśnie Cegielskiego, pracuje już od prawie 33 lat.

Na "Horyzoncie II" z kolei prowadzony jest remont części pomieszczeń. Największym zakresem prac objęto kubryki studenckie. Nasz statek badawczo-szkoleniowy wchodzi w 15 rok swojej służby na rzecz praktycznej nauki zawodu przez studentów Akademii Morskiej w Gdyni oraz polskich badań polarnych. Pierwszą podróż na Spitsbergen odbył już w pierwszym roku eksploatacji - w podróż numer 35 popłynie już w czerwcu 2015 r. Był także na polskiej stacji im. Henryka Arctowskiego w Antarktyce.

Czasu na wykonanie niezbędnych prac nie ma za wiele, bowiem pierwsza praktyka na "Darze Młodzieży" zaczyna się już 24 stycznia 2015 r. Na statek trafią studenci II roku Wydziału Mechanicznego AMG. Pracować będą m.in. nad uzbrojeniem żaglowca do rejsów szkoleniowych. Na "Horyzoncie II", jako pierwsi, odbędą praktyki radarowe studenci III roku Wydziału Nawigacyjnego AMG - pierwsza grupa wchodzi na statek już 23 lutego 2015 r.

A.Gosk
31.12.2014