Wybory na Bałtyku

55st 03' szerokości północnej i 16 st. 42' długości wschodniej - to pozycja geograficzna obwodu nr 1001,  powołanego mocą rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju, w ramach okręgu wyborczego nr 1 (województwo pomorskie) w wyborach do Parlamentu Europejskiego - jedynego obwodu pływającego  pod żaglami, czyli...  "Daru Młodzieży”.

W niedzielę 25 maja, na znajdującym się na Bałtyku w ramach podróży szkoleniowej żaglowcu, powołana przez komendanta komisja wyborcza,  rozpoczęła pracę w godzinach przewidzianych instrukcją. Szansę wypełnienia obywatelskiego obowiązku miało 126 członków załogi stałej oraz studentów Akademii Morskiej. Spośród uprawnionych do głosowania, skorzystało z niej 36 osób. Wpływ na niezbyt masowy udział, miał niewątpliwie obowiązek wcześniejszego zgłoszenia, w miejscu stałego zameldowania, chęci przystapieniu do wyborów w innym obwodzie. Poprzedzająca bezpośrednio rejs sesja egzaminacyjna, zaprzątała studentów problemami zupełnie innej natury.

Frekwencja na "Darze Młodzieży" wyniosła zatem 28,6 %, co wyraźnie przewyższa średnią krajową (23,8 %) i uzyskaną na Pomorzu - regionie będącym w ścisłej frekwencyjnej czołówce (26.7%). Wybory przeprowadzono przy stanie morza 2 i wietrze 4 WNW, co jednak na wynik wpływu nie miało.

Głosowano starannie,

uroczyście,