Sayonara Osaka! Przed nami 5 tygodni Pacyfiku

"Dar Młodzieży" w Rejsie Niepodległości - 16.11.2018 r.

Pozycja: 33°25'34"N, 137°2'51"E; prędkość: 8,5 węzła; 181 dzień podróży, przebyta trasa 20 484 Mm.

Z dziennika Komendanta:

Nie było czasu na pisanie i jeśli w ogóle ktoś na to czekał, to proszę o wybaczenie. Teraz mam problem, bo tyle się wydarzyło – więc w skrócie.

11 listopada rozpoczęliśmy wyjątkowo uroczystym podniesieniem bandery z odśpiewaniem hymnu państwowego. Potem podnieśliśmy kotwicę i na statek wsiadł pilot . Od samego wejścia do portu wiedzieliśmy, że to będzie wyjątkowy postój. Pióropuszami kolorowej wody powitał nas statek strażacki. Praktykanci na rejach w paradzie rejowej. Czekała już na nas delegacja polskich władz, ambasady RP w Tokio, burmistrz Osaki, dyrektor portu …. i liczna grupa mieszkańców.  Po powitalnych przemowach odśpiewano hymn polski, a załoga przeszła w paradzie pod pobliskie akwarium. Dla uczczenia naszego święta narodowego na wielkim „młyńskim kole” przez cały nasz postój wyświetlano specjalny napis - oczywiście w biało-czerwonych barwach. 
W Osace było sporo do zobaczenia - od pobliskiego Akwarium począwszy, przez centrum miasta, Osaka Castle, liczne muzea i świątynie, a na niedalekim Kioto skończywszy. Na statku promowano polską żywność, która Japończykom bardzo smakuje.
Statek był pod stałą opieką grupy wolontariuszy prowadzonej przez personel zarządu Portu. Szczególnie przypadła nam do serca mówiąca po polsku Fumiko. Kilkanaście lat temu była w Polsce - jako wolontariuszka pracowała w ośrodkach rehabilitacji dzieci upośledzonych umysłowo. Z dnia na dzień jej język polski stawał się coraz lepszy – przypominała sobie słowa których od lat nie używała.

Osaka stara się o wybór na lokalizację Expo 2025 i jeśli wygra to być może "Dar Młodzieży" uświetni to  wydarzenie   - mamy obietnicę burmistrza!

W przeddzień wypłynięcia zamustrowała nowa grupa laureatów. Pożegnanie było także uroczyste – praktykanci ustawieni na kei, przemówienia, kwiaty, niekończące się pozowanie do pamiątkowych zdjęć, odegranie hymnu polskiego. Z żalem zegnaliśmy gościnną Osakę

Przed nami bezmiar Pacyfiku – 5 tygodni podróży bez kontaktu wzrokowego z lądem.

Pozdrawiam,

Komendant

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
18.11.2018
Wprowadzenie:
A.Gosk 18.11.2018
Ostatnia modyfikacja:
A.Gosk 18.11.2018