Nagroda Specjalna "Rejs Roku 2019" dla "Daru"

Jury Rejsu Roku, przyznawanych od 1970 roku prestiżowych nagród w polskim żeglarstwie morskim, postanowiło uhonorować "Rejs Niepodległości" - wyprawę "Daru Młodzieży" dookoła świata z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Są  to wprawdzie nagrody honorujące żeglarzy - kapitanów jachtów morskich, to jednak wybitne rejsy naszych wielkich żaglowców - "Daru Pomorza" i "Daru Młodzieży" - także dostrzegano, przyznając komendantom nagrody specjalne. Tak stało się i tym razem, co znalazło swój wyraz w Komunikacie Jury:

Nagrodą specjalną „Rejs Roku 2019” Jury uhonorowało wielką wyprawę żaglowca

„DAR MŁODZIEŻY” dookoła świata – Rejs Niepodległości

Kapitanowie żeglugi wielkiej Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański dowodzili fregatą w tym rejsie. Wyprawa zorganizowana została przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski i Fundację Misyjną Salvatti dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Trasa prowadziła przez 23 porty, 5 kontynentów z uczestnictwem w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. W etapowym rejsie wzięło udział w sumie 950 młodych ludzi, w większości odbywających praktyki morskie studentów Uniwersytetu Morskiego oraz laureatów ogólnopolskiego konkursu niepodległości.

Wielka, jubileuszowa gala żeglarska wręczenia, już po raz 50-ty, nagród "Rejs Roku" odbędzie się w tradycyjnym terminie - w pierwszy piątek marca 2020 roku w gdańskim Dworze Artusa.

 

Załączniki: 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
31.12.2019