Powrót na Atlantyk

"Dar Młodzieży" w Rejsie Niepodległości - 20.02.2019 r.

Pozycja: 29°46'59''N, 58°30'36"W; 277 dzień podróży, przebyta trasa 30 925 Mm

Z dziennika Komendanta:

Nie ma nic lepszego dla żeglarza jak 2 tysiące mil przed sobą.

Za nami Port Everglades i Nassau. 

Najważniejszym wydarzeniem w Miami był udział w dorocznym balu polonijnym, w którym wzięła udział nasza delegacja ( 20 praktykantów i 5 członków załogi).  Mimo usilnych starań niestety w Port Everglades nie udało się załatwić swobodnego dostępu do statku. Przepisy ISPS w tym porcie okazały się nie do obejścia (ISPS - International Ship and Port Facility Security Code - Międzynarodowy Kodeks Ochrony Statku i Obiektu Portowego).

Nassau to już inna bajka – egzotycznie i wyspiarsko. Pobyt był organizowany przez Panią Edith Rebecca Powell Konsul Honorowy RP na Bahamach oraz Kapitan Boryslav Dopita i rozpoczął się audiencją u Pani Gubernator Marguerite Pindling.  UMG reprezentował JMR prof. Janusz Zarębski, profesor Andrzej Grzelakowski oraz Pani Dominika Bogusz. Na powitanie zjawiła się orkiestra BRDF i dała piękny koncert na pokładzie - ciężko było ustać w miejscu, nogi rwały się do tańca.  W tym małym porcie obok nas co dnia stawały statki pasażerskie ( w tym największe na świecie). Praktykanci zwiedzali wyspę i mimo niesprzyjającej pogody (drugi dzień był bardzo deszczowy) odwiedzali pobliskie plaże.

Pierwsze dni na Oceanie były bezwietrzne, ale już od wczoraj wieje i płyniemy na żaglach. Upalna pogoda została za nami na Morzu Karaibskim i musieliśmy przeprosić polary i kurtki, szczególnie po zmroku. Mamy nadzieję że zima nas ominie i do Gdyni zawitamy razem z wiosną.

Na statku praca wre - konserwacja. Z rdzą jeszcze nikt nie wygrał, ale my nie ustajemy w wysiłkach żeby „Dar” dobrze wyglądał. Zaraz po wyjściu z Nassau osłonięci rafami od oceanicznego rozkołysu stanęliśmy w dryfie. Po alarmach opuszczania statku i człowieku za burta szalupy zostały na wodzie – umyto burtę i podmalowano ślady po holownikach i odbijaczach z ostatnich portów.

Wznowiłem „korepetycje nawigacyjne” – spotkania z praktykantami. Mam nadzieje, że nie były to tylko „morskie opowieści”.

„Dar” płynie spokojnie w lekkim przechyle pod żaglami i nikt nie tęskni za warkotem silników.

Pozdrawiam

Komendant

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
21.02.2019
Wprowadzenie:
A.Gosk 21.02.2019
Ostatnia modyfikacja:
i.wierzbowska 04.03.2019