Pożegnanie fotografa "Daru Młodzieży"

Zmarł Krzysztof Kamiński znakomity fotografik, fotoreporter, dokumentalista najważniejszych wydarzeń związanych z polskim morzem lat 70/80.

Urodził się 11 czerwca 1939 r. w Opocznie, a od 1957 r. mieszkał w Gdańsku. 

W latach 1964–1968 pracował w Stoczni Gdańskiej gdzie utworzył i prowadził Pracownię Fotografii Barwnej. Równolegle zajmował się dziennikarstwem, szczególnie fotografią prasową. Publikował m.in. w tygodniku "ITD", miesieczniku "Jazz", był stałym współpracownikiem miesięcznika „Litery” (1967–1971), a w latach 1973–1977 dziennikarzem - fotoreporterem w Polskiej Agencji Interpress. Zajmował się także fotografią artystyczną.

Etatowo najdłużej związany był z ze słynnym miesięcznikiem „Morze”. To wówczas dokumentował, jako fotoreporter, większość najistotniejszych wydarzeń związanych z polską gospodarką, nauką i kulturą morską. Jego fotografie wielokrotnie trafiały na okładki miesięcznika. Uczestniczył w wielu rejsach na żaglowcach  „Dar Pomorza”, „Kruzensztern”, „Zawisza Czarny”, „Generał Zaruski”, „Oceania”, „Mir”, „Fryderyk Chopin”. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt dokumentowania przez Kamińskiego całego procesu powstawania „Daru Młodzieży” – od cięcia pierwszych blach w Stoczni Gdańskiej po dziewiczy rejs. Na pokładzie nowej fregaty wziął udział w regatach Operacji Żagiel 1982. To wówczas jako jedyny wykonał serię nocnych fotografii z akcji ratowania przez „Dar” poparzonego niemieckiego żeglarza z jachtu „Peter von Danzig”. W tym okresie ściśle współpracował z Wyższą Szkołą Morską w Gdyni. Fotografował także podczas wielu rejsów odbytych na statkach handlowych, rybackich i okrętach wojennych m.in. podczas podróży na Spitsbergen (1974).

Krzysztof Kamiński był prezesem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego w latach 1965–1967, a od 1975 r. członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Jego zdjęcia prezentowane były na 546 międzynarodowych wystawach fotograficznych w 42 krajach, na których zdobył łącznie 86 grand prix, medali i wyróżnień m.in. w Berlinie, Dreźnie, Tajpej czy w Waszyngtonie. W roku 1965 został uhonorowany tytułem AFIAP (Artiste FIAP), w 1972 – tytułem EFIAP (Excellence FIAP), przyznawanymi przez Fédération Internationale de l’Art Photographique.

 

Stępka

Stępka

Wodowanie

Wodowanie

Maszty

Maszty

Żagle

Żagle

Pierwsze zbrojenie

Pierwsze zbrojenie

Operation Sail 1982

Operation Sail 1982

Próby

Próby

morskie

morskie

Fotografował Krzysztof Kamiński (z lewej)

Fotografował Krzysztof Kamiński (z lewej)

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
18.08.2019