Przed nami już tylko macierzysta Gdynia

"Dar Młodzieży" w Rejsie Niepodległości - 22.03.2019 r.

Pozycja: 57°50'18''N, 10°01'55"W; 307 dzień podróży, przebyta trasa 34 290 Mm

Z dziennika Komendanta:

Morze Północne - to pewnie przedostatnia notatka w Rejsie Niepodległości, bo jeszcze będę chciał to jakoś podsumować, ale bez statystyk.

Wyszliśmy z Londynu. Znów Polonia nie zawiodła i musieliśmy przedłużać zaplanowane godziny zwiedzania statku. Było sporo ciekawych spotkań i rozmów. Gościliśmy na statku grupę polskich kombatantów, ministra Marka Gróbarczyka (MGMiŻŚ), przedstawicieli polskich portów i PŻM. Pogoda nas zaskoczyła, bo było zimno, a już dwa tygodnie temu pisano, ze w Londynie jest wiosna. „Dar” stał zacumowany do beczek (boi) na Tamizie i połączenie z lądem zapewniały wynajęte motorówki. Ze statku mieliśmy widok na pięknie pochylone maszty starszej siostry „Daru”  - „Cutty Sark” - jednego z najszybszych kliperów w historii żaglowców. Naszą delegację gościła miejscowa Polonia, byliśmy także na koncercie Kat Carr. W ostatni wieczór zaproszono nas na przyjęcie wydane przez Port Gdynia w Old Royal Naval College - przepięknej, zdobionej  freskam sali.

Teraz przed nami Gdynia – port macierzysty.
Jak na razie pogoda mało żeglarska, ale już jutro zapowiada się sprzyjający wiatr i mam nadzieję że większość trasy uda się nam pokonać pod żaglami.  Jak nas przywita Gdynia, tego jeszcze dokładnie nie wiemy, ale jestem pewien że będą na nas czekać stęsknione rodziny, przyjaciele i sympatycy Rejsu.

Do zobaczenia

Komendant

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
25.03.2019