"Rejs Roku" na pokładzie "Daru Młodzieży"

W piątek, 20 grudnia, w salonie "Daru Młodzieży" odbyły się tradycyjne, coroczne obrady Jury najwyższych polskich nagród w żeglarstwie morskim - "Rejs Roku - Srebrny Sekstant". Było to jubileuszowe, 50-te już posiedzenie, rozstrzygające o przyznaniu tych honorowych trofeów za wyróżniające się, najbardziej wartościowe przedsięwzięcia w polskim żeglarstwie morskim minionego sezonu. 

Kilkudziesięcioletnią tradycją było odbywanie grudniowych posiedzeń Jury w salonie komendanta "Daru Pomorza". Tym razem okazało się to niemożliwe ze względu na remont stoczniowy muzealnej "białej fregaty". Za zgodą władz Uniwersytetu Morskiego - prorektora ds. morskich dr hab. inż. kpt.ż.w. Henryka Śniegockiego - posiedzenie Jury mogło odbyć się w równie godnym miejscu - salonie "Daru Młodzieży", gdzie podejmował uczestników komendant żaglowca kpt.ż.w. Rafał Szymański (choć w samych obradach, ze względów oczywistych nie uczestniczył).

Obradom dwunastoosobowego gremium przewodniczył admirał Czesław Dyrcz. Unikatową tradycją nagród "Rejs Roku - Srebrny Sekstant" jest upublicznianie wyników kolejnych rozstrzygnięć w okresie sylwestrowo-noworocznym. Uroczysta gala wręczenie nagród odbywa się w także tradycyjnym terminie - w pierwszy piątek marca w gdańskim Dworze Artusa. Jest to nawiązanie do daty pierwszego w historii biało-czerwonej bandery opłynięcia Przylądka Horn przez "Dar Pomorza" w 1937 roku.

"Dar Pomorza" zaakcentował zresztą swą obecność tuż po zakończeniu obrad - już w ciemnościach wprowadzony został do portu przez dwa holowniki, kończąc remont przeprowadzony w gdańskiej "Remontówce". Trzykrotnym dźwiękiem syreny powitał w domu  starszą siostrę "Dar Młodzieży".     

fot. Leszek Paszkowski

fot. Leszek Paszkowski

fot. Leszek Paszkowski

fot. Leszek Paszkowski

fot. Leszek Paszkowski

fot. Leszek Paszkowski

fot. Marcin Westphal

fot. Marcin Westphal

fot. Marcin Westphal

fot. Marcin Westphal

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
22.12.2019