"Rejs Roku" na pokładzie "Daru Młodzieży"

W piątek, 20 grudnia, w salonie "Daru Młodzieży" odbyły się tradycyjne, coroczne obrady Jury najwyższych polskich nagród w żeglarstwie morskim - "Rejs Roku - Srebrny Sekstant". Było to jubileuszowe, 50-te już posiedzenie, rozstrzygające o przyznaniu tych honorowych trofeów za wyróżniające się, najbardziej wartościowe przedsięwzięcia w polskim żeglarstwie morskim minionego sezonu. 

Kilkudziesięcioletnią tradycją było odbywanie grudniowych posiedzeń Jury w salonie komendanta "Daru Pomorza". Tym razem okazało się to niemożliwe ze względu na remont stoczniowy muzealnej "białej fregaty". Za zgodą władz Uniwersytetu Morskiego - prorektora ds. morskich dr hab. inż. kpt.ż.w. Henryka Śniegockiego - posiedzenie Jury mogło odbyć się w równie godnym miejscu - salonie "Daru Młodzieży", gdzie podejmował uczestników komendant żaglowca kpt.ż.w. Rafał Szymański (choć w samych obradach, ze względów oczywistych nie uczestniczył).

Obradom dwunastoosobowego gremium przewodniczył admirał Czesław Dyrcz. Unikatową tradycją nagród "Rejs Roku - Srebrny Sekstant" jest upublicznianie wyników kolejnych rozstrzygnięć w okresie sylwestrowo-noworocznym. Uroczysta gala wręczenie nagród odbywa się w także tradycyjnym terminie - w pierwszy piątek marca w gdańskim Dworze Artusa. Jest to nawiązanie do daty pierwszego w historii biało-czerwonej bandery opłynięcia Przylądka Horn przez "Dar Pomorza" w 1937 roku.

"Dar Pomorza" zaakcentował zresztą swą obecność tuż po zakończeniu obrad - już w ciemnościach wprowadzony został do portu przez dwa holowniki, kończąc remont przeprowadzony w gdańskiej "Remontówce". Trzykrotnym dźwiękiem syreny powitał w domu  starszą siostrę "Dar Młodzieży".     

fot. Leszek Paszkowski

fot. Leszek Paszkowski

fot. Leszek Paszkowski

fot. Marcin Westphal

fot. Marcin Westphal

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
22.12.2019
Wprowadzenie:
A.Gosk 22.12.2019
Ostatnia modyfikacja:
A.Gosk 22.12.2019