8 grudnia - Święto Szkoły

8 grudnia 2020 roku jest datą szczególną w historii Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Tego dnia minęło 100 lat działalności Uczelni. Na przestrzeni wieku zmieniała się jej nazwa i lokalizacja, ale jedna rzecz pozostała niezmienna do dzisiaj – służba polskiemu morzu.

Co dokładnie wydarzyło się 8 grudnia 100 lat temu? Kalendarium Polski z roku 1920 obfituje w „morskie” wydarzenia.

Najpierw, 10 lutego w wody Zatoki Puckiej gen. Józef Haller wrzuca platynowy pierścień, dokonując symbolicznych Zaślubin Polski z Morzem. Kraj otrzymuje dostęp do morza i możliwość budowania szkolnictwa morskiego. Cztery miesiące później, 17 czerwca 1920 r., minister spraw wojskowych gen. Józef Leśniewski podpisuje rozkaz utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie. W tym czasie trwa wojna polsko-bolszewicka. 53 kandydatów przyjętych do Szkoły po egzaminach wstępnych, jednomyślnie wyraża życzenie wstąpienia do ochotniczej służby wojskowej na czas walki z Rosją bolszewicką. Zwolniono ich z tej służby 15 października 1920 r.

Po zakończeniu działań wojennych uczniowie grupami zjeżdżają do Tczewa, gdzie 23 października rozpoczynają się zajęcia, a w środowy poranek, 8 grudnia 1920 roku, ma miejsce uroczysta inauguracja pierwszego roku szkolnego – przed budynkiem dawnego gimnazjum żeńskiego zostaje podniesiona polska bandera.

Dyrektorem placówki zostaje inż. Antoni Garnuszewski. W wydarzeniu uczestniczy admirał Kazimierz Porębski, Szef Departamentu dla Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych. Po uroczystości, zaproszeni goście oraz władze szkoły zasiadają do świątecznego obiadu, podczas którego serwowana jest pieczona gęsina.

To początek historii polskiego szkolnictwa morskiego. 8 grudnia, data tak ważna, że ustanowiono ją Świętem Szkoły i do dziś nasza Uczelnia, działająca obecnie jako Uniwersytet Morski w Gdyni, obchodzi ten dzień w sposób podniosły i uroczysty.

2020 był rokiem szczególnym dla całego świata również z uwagi na pandemię koronawirusa. Obowiązujące obostrzenia wprowadziły zmiany w programie obchodów Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W zmienionej formule, uroczystości Jubileuszu odbyły się według przyjętego przez władze Uczelni planu.

Podniesienie bandery podczas uroczystości Święta Szkoły.

Podniesienie bandery i uroczystość poświęcenia Szkoły Morskiej w Tczewie, 8 grudnia 1920r.

Zaślubiny Polski z morzem, 10 lutego 1920r.

Świąteczny obiad z pieczoną gęsiną jako daniem głównym, Szkoła Morska w Tczewie, 8 grudnia 1920 r. Źródło: „Per Mare ad Astra”. 100 lat Morskiej Szkoły 1920-2020; opr. Małgorzata Sokołowska, wyd. Fundacja Lechosława Bar Wsparcia Edukacji Morskiej