Historia

Stowarzyszenie Absolwentów Szkół Morskich powstało w 1992 r. Fakt ten był ukoronowaniem wieloletnich starań Absolwentów Szkoły Morskiej w Gdyni, szkoły której początki sięgają 1920 r. Wśród nich w staraniach tych wyróżniał się m.in. inż. Michał Hłasko, absolwent Wydziału Mechanicznego Szkoły Morskiej w Tczewie z 1928 r.

Pierwszy w historii Szkoły Morskiej Związek Absolwentów powstał w Tczewie w 1924 r. Jego przewodniczącym był Rowmund Piłsudski, absolwent Wydziału Nawigacyjnego z 1923 r. Po przeniesieniu Szkoły z Tczewa do Gdyni w 1930 r. podejmowane były próby powołania do życia organizacji zrzeszającej jej absolwentów, jednak bez skutku.

Po wojnie powstało w 1948 r. Koło Absolwentów Szkoły Morskiej, w którym sekretarzem był kpt.ż.w. Stefan Gorazdowski, pierwszy powojenny komendant „Daru Pomorza”. W 1949 r., jak wszystkie inne organizacje społeczne, Koło zostało zlikwidowane.

Stan taki trwał do 1980 r., kiedy w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, w dniach 14-17 czerwca, odbył się Światowy Zjazd Absolwentów Szkoły Morskiej z udziałem wielu Absolwentów wszystkich okresów historii Szkoły. Podczas uroczystości Absolwenci wyrażali wolę utworzenia swojego stowarzyszenia. 5 lipca 1990 r. Senat Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni przywrócił zakazane w 1950 r. obchody Święta Szkoły Morskiej w dniu 8 grudnia. Tego dnia, w 1990 r. Senat WSM powołał Stowarzyszenie Absolwentów Szkół Morskich. W 1991 r. powołano komitet założycielski SASM, któremu początkowo przewodniczył st.mech. Andrzej Perepeczko, a następnie st.mech. Lech Rezler. Rejestracja Stowarzyszenia w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku nastąpiła 16 marca 1992 r. Od tej pory Stowarzyszenie działa nieprzerwanie skupiając w swoich szeregach kilkuset członków.

Ogółem  SASM liczy w tej chwili 161 osób. Kilkudziesięciu z nich mieszka za granicą.