"Horyzont II" - Spokojny powrót ze Spitsbergenu

"Gladę" mieliśmy praktycznie przez całą drogę powrotną ze Spitsbergenu, to niezwykłe o tej porze roku - taka była pierwsza refleksja kpt.ż.w. Mariana Grzecha po powrocie "Horyzonta II" do Gdyni.

Statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni zakończył tą podróżą tegoroczny morski sezon szkoleniowy. Był to już 34 rejs statku na wody Arktyki, od momentu wejścia do służby w 2000 roku. Podobnie jak we wszystkich poprzednich arktycznych podróżach, "Horyzont II" wiózł ekipę naukowców i zaopatrzenie dla Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie oraz grupę 17 studentów Wydziału Elektrycznego AMG, odbywających praktykę morską. 

Termin podróży opóźnił się o miesiąc, ze względu na konieczny remont silnika, co przy żegludze w wysokich szerokościach mogło rodzić obawy o pogodę. I droga na Spistsbergen nie była najprzyjemniejsza. Sztorm już na Bałtyku, zwielokrotniony przy przejściu Morza Północnego i Norweskiego, wystawił na poważną próbę odporność studentów i polarników. Przechyły po 30 stopni na obie burty to była prawdziwie morska przygoda, aczkolwiek nieco męcząca.

Przy dojściu do wyspy, warunki poprawiły się i przy braku zalodzenia rozładunek rozpoczął się planowo. Zmiana kierunku wiatru sprawiła jednak, że Hornsund zaczął wypełniać się lodem i na noc kapitan zdecydował o przejściu do sąsiedniego, spokojnego fiordu. Lód uniemożliwił komunikację z lądem także następnego dnia. "Horyzont II" przeszedł w związku z tym do przystani w Longyearbyen. Dzięki zwolnionemu przez norweskich rybaków miejsu przy molu, wyładowano sprzęt dla polskich placówek badawczych, zabierając ładunek powrotny, a studenci mogli zwiedzić stolicę wyspy. Wyruszając w drogę powrotną, zawinęli jeszcze do Hornsundu w rejon Polskiej Stacji Polarnej, gdzie lody pozwoliły już zaokrętować polarników wracających do kraju. A w drodze powrotnej, premia za poprzednie sztormy, i powtarzając za kapitanem "glada" do samej Gdyni. 

Cała podróż zamknęła się, zgodnie z planem, w 3 tygodniach między 25 września i 16 października. A studenci po zmustrowaniu, już następnego dnia, rozpoczynają III rok studiów. 

kpt.ż.w. Marian Grzech

kpt.ż.w. Marian Grzech

Wśród lodów Svalbardu (fot. Ryszard Nadstawny)

Wśród lodów Svalbardu (fot. Ryszard Nadstawny)

Spokojny powrót ze Spitsbergenu

Spokojny powrót ze Spitsbergenu

Spokojny powrót ze Spitsbergenu

Spokojny powrót ze Spitsbergenu

Spokojny powrót ze Spitsbergenu

Spokojny powrót ze Spitsbergenu

Podmiot udostępniający: 

UMG Dział Armatorski

Wytworzył informację:

A.Gosk
16.10.2014