Żagle staw !

Dzień inauguracji gdyńskiego Święta Morza - sobota 21 czerwca, godz. 17.00. Na końcu Mola Południowego, przy burcie "Daru Młodzieży" liczna grupa zainteresowanych zapowiadanym pokazem stawiania żagli. Potrójny sygnał statkową syreną na przywitanie i żagle poszły w górę - kliwry, sztaksle, wreszcie rejowe. W sumie "Dar" postawił niemal wszystko - 22 żagle. Przez poprzedzające pokaz godziny, komendant i oficerowie nerwowo przeglądali prognozy i wskazania wiatromierzy. Nieprzyjemny wiatr od rufy, z gwałtownymi szkwałami budził niepokój. Na szczęście po 16.00 nieco się uspokoiło. Zrezygnowano jedynie z postawienia latacza, fokżagla, grotżagla i bezanżagla. Duże wrażenie zrobiło także sprzątanie żagli - kiedy załoga w białych drelichach poszła na maszty. Zaimprowizowana parada rejowa i pozdrowienia z góry przyjęto oklaskami. W sumie prawie 40 minut efektownego spotkania z żaglami.

Dla 90 studentów II roku Wydziału Nawigacyjnego AMG była to druga już praktyka pod żaglami, swoiste pożegnanie z żaglowcem. Na "Dar" wrócą  ew. nieliczni, już jako instruktorzy, może oficerowie.  Przed pokazem trwała rywalizacja o jak najatrakcyjniejsze przydziały - największe branie miały bombramreje. Oklaski od zgromadzonej na nabrzeżu widowni zebrali wszyscy - komendant, oficerowie, bosmani, studenci.

Prezentujemy dwa zdjęcia - przed pokazem i z żaglami - zrobione przez Tomasza Degórskiego, który też musiał się wspiąć - na budynek Akwarium Gdyńskiego. A tutaj można znależć dynamiczny klip zrealizowany podczas pokazu przez ekipy portalu trójmiasto.pl: http://trojmiasto.tv/Stawianie-zagli-na-Darze-Mlodziezy-8671.html

I jeszcze suplement - fotografia z przejścia "Daru" (12.06.2014.), w paradzie rejowej, obok słynnego wiatraka w Świnoujściu.  

fot. Tomasz Degórski
fot. Tomasz Degórski

fot. Tomasz Degórski

fot. Tomasz Degórski

fot. Tomasz Degórski

W drodze na Dni Morza do Szczecina, za rufą ORP "Kontradmirał X. Czernicki" (fot. Robert Ignaciuk)

W drodze na Dni Morza do Szczecina, za rufą ORP "Kontradmirał X. Czernicki" (fot. Robert Ignaciuk)

fot. Tomasz Degórski

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
27.06.2014