"Horyzont II" - remont w 15 rocznicę pływania

Na ok. 4 tygodnie zaplanowano stoczniową kurację dla "Horyzonta II". Statek musiał przejść remont odnowienia klasy 5-letniej. W wyniku postępowania przetargowego, realizację remontu powierzono Stoczni Remontowej "Nauta" SA w Gdyni.

W  planie remontu uwzględniono m.in. : wydokowanie jednostki - czyszczenie, piaskowanie i malowanie części podwodnej, przegląd steru strumieniowego, linii wału i śruby nastawnej z wymianą uszczelnień, wymianę ochrony anodowej biernej i kalibrację ochrony aktywnej, remont części pomp, wciągarek cumowniczych, kotwicznych z kotwicami i łańcuchami, czyszczenie zbiorników balastowych i wody słodkiej, skrzyń kingstonowych...

Przewidziano także wykonanie, ze względów kosztowych już poza pracami stoczniowymi, m.in. remontu 30 okien i 35 obudów okiennych. W uzupełnieniu wykona się także odnowienia i remonty części pomieszczeń i statkowego wyposażenia. Na przełomie maja i czerwca przewidziane jest zakończenie wszelkich prac remontowo-modernizacyjnych.

"Horyzont II" ponownie wchodzi w sezon rejsów i praktyk morskich 20 czerwca. Wyjście statku w 35-tą podróż z naukowcami i zaopatrzeniem dla Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie oraz studentami Wydziału Elektrycznego AMG,  zaplanowano na 26 czerwca.

Z końcem kwietnia statek obchodził 15-lecie podniesienia bandery i  służby w barwach Akademii Morskiej w Gdyni.

fot. Mikołaj Stolarski KN AMG "Stopklatka"

fot. Marcin Kotowicz, Dział Armatorski AMG

A.Gosk