Przed Świętem Morza na "Darze Młodzieży"

Ponad trzydzieści wydarzeń o charakterze morskim znalazło się w programie tegorocznej edycji Święta Morza. 20 maja w salonie komendanta „Daru Młodzieży” w Gdyni odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca trzecią edycję imprezy.

W spotkaniu z dziennikarzami, które zbiegło się z obchodzonym dzisiaj Europejskim Dniem Morza, wzięli udział przedstawiciele organizatorów Święta Morza i jego uczestników. Przedstawili szczegóły wydarzeń zaplanowanych w Gdyni między 20 a 28 czerwca. Akademię Morską w Gdyni reprezentował prorektor ds. morskich dr inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki. W swym wystąpieniu podkreślił rolę Akademii Morskiej w morskim pejzażu Gdyni i Polski.

A Święto Morza będzie też okazją do zwiedzenia „Daru Młodzieży” i poznania historii statku szkolnego Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II”, obchodzącego 15 rocznicę podniesienia polskiej bandery. W trakcie Święta Morza, oba statki Akademii Morskiej wypływać będą z Gdyni w kolejne podróże szkoleniowe. "Dar Młodzieży" żegnać będziemy 23-go a "Horyzonta II" 26-go czerwca.

Inauguracja - 20 czerwca o godz. 12.00 przed okrętem-muzeum „Błyskawica”, który z tej okazji odda salut 21 wystrałów. Prezydent Gdyni symbolicznie przekaże klucze do miasta Neptunowi, a w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica poświęcona kapitanowi i redaktorowi Michałowi Sumińskiemu. Obchody zakończy 28 czerwca Święto Marynarki Wojennej, w którego trakcie  udostępnione zostaną do zwiedzania jednostki 3 Flotylli Okrętów.

Niewątpliwą atrakcją Święta Morza będzie pokaz działań antyterrorystycznych na morzu z udziałem promu Stena Line, który odbędzie się 26 czerwca. Ponadto obejrzeć można będzie wystawy m. in. trofeów i osiągnięć polskich żeglarzy. W ramach akcji „Pomorze na morze” bezpłatne rejsy jachtami po Zatoce Gdańskiej, a najmłodsi będą mogli skorzystać z symulatora żeglarskiego.

Na gości czekać będzie też BCT i jeden z promów Steny Line, które otworzą swoje podwoje. Będzie też można skorzystać z „białej soboty” w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. 28 czerwca na swoje atrakcje zaprasza Muzeum Marynarki Wojennej.

W trakcie tegorocznej edycji Święta Morza mocno widoczni będą Kaszubi - Jarmark Kaszubski oraz rejsy na tradycyjnych żaglowych pomerankach. Centrum Wychowania Morskiego ZHP zaprasza 21 czerwca na Dzień Wagnera i darmowe rejsy „Zjawą IV”. To tylko niektóre z atrakcji tegorocznego Święta Morza w Gdyni. Baltic Warriors. Gra o Bałtyk, regaty, pokazy ratownicze, Dzień Otwarty Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńska Mila Nurkowa, Cudawianki, Puchar Bombardierów z Wybrzeża a dla ducha msza w intencji ludzi morza.

Więcej o Święcie Morza w Gdyni: www.swietomorza.eu.

zdjęcia Cezary Spigarski

A.Gosk