Zmarł kapitan "Daru Pomorza"

Na wieczną wachtę odszedł kapitan żeglugi wielkiej rybołówstwa morskiego Jan Sokołowski - od 1 lipca 2011 roku kapitan muzealnego "Daru Pomorza", statku wyjątkowego  - słynnej "białej fregaty", szkolnego żaglowca Państwowej i Wyższej Szkoły Morskiej,

Jan Sokołowski urodził się 11 listopada 1943 roku na Kresach. W 1964 roku ukończył Wydział Nawigacyjno-Połowowy Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni oraz Wydział Rybacki Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Przez większą część zawodowej kariery związany był z Morskim Instytutem Rybackim w Gdyni, pływając m.in. na statkach badawczych MIR-u -  „Birkut” i „Profesor Siedlecki”. Sprawował także nadzór nad budową w Stoczni im. Komuny Paryskiej trawlera „Profesor Bogucki” i był jego pierwszym kapitanem prowadząc jednostkę w antarktycznych wyprawach badawczych. W 1988 roku objął kierownictwo nowoutworzonego Działu Techniczno-Eksploatacyjnego Morskiego Instytutu Rybackiego.

Podczas swego ostatniego oficjalnego wystąpienia, 26 maja, pełniąc funkcję gospodarza podczas tradycyjnego spotkania Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej na "Darze Pomorza", tak powitał zgromadzonych: „Kochani, jesteście na Morskim Wawelu Rzeczypospolitej – „Darze Pomorza”. Statek ma 106 lat, pływał dookoła świata w latach 1934-35, opłynął przylądek Horn w 1937 roku i wyszkolił ok. 15 tysięcy kapitanów i oficerów, i w swojej długoletniej służbie nigdy nikogo nie zawiódł”.

Kapitan Jan Sokołowski zmarł nagle 8 czerwca 2015 roku. W najbliższą sobotę pochowany zostanie na cmentarzu witomińskim.

Zdjęcia kapitana Jana Sokołowskiego z uroczystości przyznania, na "Darze Pomorza", tytułu honorowego kapitana żeglugi wielkiej prof. Zdzisławowi Wajdzie - Cezary Spigarski i Tadeusz Lademann.

Kapitan Sokołowski otwiera spotkanie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej

prof. Zdzisław Wajda honorowy członek SKŻW. Pierwszy z prawej kpt. ż.w. Jan Sokołowski

Kapitan Sokołowski z państwem Wajdami i kpt.ż.w. Stefanem Krelą w salonie "Daru Pomorza"

Jan Sokołowski i Zdzisław Wajda