Bezpieczeństwo żeglarzy na morzu

"Bezpieczeństwo żeglarzy na morzu" to temat konferencji, zorganizowanej 19 marca przez Pomorski Związek Żeglarski wspólnie z Komisją Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego, w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.

- "Udało się zgromadzić znakomitych mówców" - mówił witając przybyłych Maciej Leśny, wiceprezes PZŻ ds. morskich. - "Mam nadzieję, że wiadomości, które przekażą będą warte poświęcenia państwa czasu...".

Jednym z 8 prelegentów był prorektor ds. morskich, profesor nadzwyczajny Akademii Morskiej w Gdyni,  dr hab. inż., kpt. ż.w. Henryk Śniegocki. Wystąpieniom przysłuchiwało się ponad 100 uczestników, głównie żeglarzy - praktyków, patronat honorowy nad spotkaniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

W swym wystąpieniu prorektor Śniegocki przedstawił, przygotowany wspólnie z kpt. j. Tomaszem Maracewiczem (aktualnie asystent st. oficera na "Darze Młodzieży" w podróży szkoleniowej, w latach 2010-2014 komendant CWM ZHP w Gdyni), niezwykle istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa żeglugi temat „Jacht widziany z mostka statku handlowego: stereotypy i zagrożenia”. Wymienił najczęstsze przyczyny nieporozumień pomiędzy „statkiem” a „jachtem żaglowym”, omówił szereg wariantowych, potencjalnie kolizyjnych sytuacji na szlakach morskich, rozważał też możliwości uzupełnienia treści szkoleń żeglarskich o elementy pozwalające żeglarzom w większym stopniu zrozumieć zasady i praktykę stosowaną w realiach współczesnej żeglugi handlowej. Wskazując konkretne czynniki determinujące wystąpienie sytuacji niebezpiecznych jak m.in. bezpieczną prędkość i odległość oraz trudną sztukę ustępowania, zwrócił także uwagę na panujące stereotypy w praktyce morskiej, które mogą stać się przyczyną groźnych zdarzeń morskich w kontakcie statek - jacht. Zakończył przywołaniem kolizji m/v „Barkald” z s/v „Essence” i analizą jej przyczyn.
Warto dodać, że także w historii polskiego żeglarstwa morskiego notujemy morskie tragedie okupione śmiercią ludzi, będące efektem kolizji statku z jachtem.

Zdjęcia: Cezary Spigarski, Tadeusz Lademan. Więcej fotografii: http://oficynamorska.pl/

UMG Dział Armatorski

A.Gosk