"Dar Młodzieży" świętuje w Sete

Od 22 marca "Dar Młodzieży" cumuje we francuskim Sete - historycznym porcie świętującym 350 rocznicę założenia. Nasza fregata, na prośbę organizatorów rocznicowego zlotu, zaprezentowała się na wejściu pod pełnymi żaglami, następnie studenci powitali port w paradzie wantowej. W Sete kończą prawie dwumiesięczną praktykę morską studenci II roku Wydziału Mechanicznego AMG.

W ramach programu, wielkiego rocznicowego festiwalu morskiego, na pokładzie "Daru" odbywają się m.in. promujące nasz kraj spotkania z udziałem przedstawi polskiej dyplomacji, miejscowych oficjeli, prominentnych przedstawicieli sfer gospodarczych i politycznych regionu. Żaglowiec, zacumowany obok zabytkowego szkunera rybackiego "Santa Maria Manuela", udostępniany jest do zwiedzania. Załoga i studenci uczestniczą w zlotowych imprezach, turniejach sportowych i pokazach.

Około setka naszych studentów weźmie udział w sobotniej (26.03.), tradycyjnej paradzie załóg żaglowców na ulicach miasta. Będzie to dla naszych studentów ostatni dzień pobytu w Sete. Po zmustrowaniu, przesiądą się do autokarów, którymi wrócą do Gdyni (przewidywany powrót - noc 27/28 marca).

Ich miejsce zajmą studenci Akademii Morskiej z Antwerpii, któzy w ramach praktyki morskiej popłyną na Wyspy Azorskie.

Zdjęcia poniżej: Tomasz Maracewicz

A.Gosk