Delegaci z Nigerii w Akademii Morskiej

Była to wizyta studyjna koordynowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Grupa 14 przedstawicieli wyższej kadry urzędniczej, także wojskowych, odwiedziło Gdynię w ramach programu realizowanego przez Nigeryjski Narodowy Instytut Polityki i Studiów Strategicznych.  To szansa na pogłębienie wzajemnych kontaktów, szukanie nowych możliwości i pól współpracy.

Goście podejmowani w Akademii Morskiej przez Rektora prof. zw.dr hab. Piotra Jędrzejowicza oraz władze Uczelni, zostali zapoznani ze specyfiką Akademii, realizowanymi projektami naukowo-badawczymi, ofertą edukacyjną, także dotychczasową współpracą z partnerami z kontynentu afrykańskiego.

Wystąpienia:

JM Rektor AMG, prof.zw. dr hab. Piotr Jędrzejowicz
dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski
prof. dr hab. inż. Janusz Mindykowski
dr hab. inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki
cpt. Joseph Ugonogh –  Nigeria

Po wystąpieniach, gościom zaprezentowano symulatory siłowni  na Wydziale Mechanicznym, a po przejeździe na Wydział Nawigacyjny - symulatory nawigacyjne.

Warto podkreślić, że Akademia Morska w Gdyni zaangażowana jest w projekt budowy w Namibe (Angola) Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu realizowany przez Navimor. Dostarczyła koncepcję organizacyjną, plany działania uczelni od strony dydaktycznej i naukowej, jak również całość planów i programów stptudiów, wraz z podręcznikami. Pracownicy Akademii uczestniczą w projektowaniu laboratoriów i opracowują listy specjalistycznego wyposażenia. W Akademii Morskiej, na studiach magisterskich i doktoranckich, wykształci się również część kadry przyszłej uczelni. Podobne prace prowadzone są z partnerami z Senegalu. Dla Marynarki Wojennej Algierii opracowywany jest kompleksowy  model szkolenia dla powstającego w Gdańsku dużego żaglowca szkolnego. Kadra przyszłej jednostki, w Gdyni, m.in. na „Darze Młodzieży”, przejdzie szkolenie w zakresie obsługi żaglowca. Akademia Morska w Gdyni od wielu lat utrzymuje kontakty z Nigerią. Grupy nigeryjskich studentów regularnie kształcą się tutaj w morskich specjalnościach.

Nigeryjska delegacja, obok spotkania i rozmów z władzami Akademii Morskiej, zapoznaniu się z  bazą dydaktyczną uczelni, odwiedziła także Zarząd Portu Gdynia, połączony z objazdem portu, wizytowała także stanowisko centrali systemu VTS Zatoka Gdańska.

fot. Tomasz Degórski

A.Gosk