"Horyzont II" ze "Sztormem" w "Delfinaliach 2016"

"Horyzont II" i "Sztorm" udostępnione do zwiedzania podczas Gdyńskiego Festiwalu Kultury Studenckiej "Delfinalia 2016" !  To unikatowe jednostki, każda w swojej klasie.

Dzięki uprzejmości Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR, w ramach Festiwalu możliwe będzie także zwiedzenie morskiego statku ratowniczego "Sztorm". To jedna z trzech nowoczesnych, dużych jednostek typu SAR-3000, będących w służbie naszych ratowników. Na codzień pełni dyżur ratowniczy w porcie Hel. Pozostałe jednoski tego typu stacjonują: "Orkan" w Świnoujściu, "Pasat" w Ustce.

Statek szkoleniowo-badawczy "Horyzont II" eksploatowany jest przez Akademię Morską w Gdyni od 2000 roku. Praktyki morskie marynarskie, manewrowe i radarowe odbywają na nim studenci gdyńskiej uczelni a także uczniowie średnich szkół morskich. Statek regularnie wykorzystywany jest także do zaopatrywania oraz przewożenia kolejnych zmian naukowców na Polską Stację Polarną PAN Hornsund na Spitsbergenie. Jest stałym elementem polskiej obecności w Arktyce - w najbliższy, trzydziesty siódmy już rejs na północ wyjdzie z Gdyni 23 czerwca b.r., w kolejny 6 września. Więcej o "Horyzoncie II"

Wszystkie trzy statki typu SAR-3000, zbudowane zostały w ramach szeroko zakrojonej operacji wymiany polskiej floty ratownictwa morskiego, niezbędnej w związku z naszymi zobowiązaniami zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi w polskiej strefie odpowiedzialności oraz współpracy służb ratowniczych państw bałtyckich. Budowa, w polskich stoczniach, sfinansowana została ze środków budżetu państwa oraz Unii Europejskiej. "Sztorm", zbudowany w 2012 roku przez stocznię Remontowa Shipbuilding, jest najnowszą jednostką typu SAR-3000. Statek służy m.in. poszukiwaniu ludzi i obiektów na morzu, ewakuacji osób ze statków oraz ich transportu do portów schronienia. Może być także wykorzystywany m.in. do holowania małych statków czy gaszenia pożarów. Wyposażony jest m.in. w szybką 6-metrową łódż ratowniczą wodowaną z rufowego slipu. Więcej  na stronach SAR

Statki do zwiedzania zacumowane zostaną przy Nabrzeżu Pomorskich ( w miejscu zwolnionym przez "Dar Młodzieży"). Zwiedzanie mozliwe będzie:

"Horyzont II" - 27 i 28 maja w godz. 10.00 - 15.00

"Sztorm" - 27 maja w godz. 10.00 - 15.00