Pożegnanie w słońcu

Pierwsze w sezonie wyjście "Daru Młodzieży" w zagraniczny rejs zgromadziło na Nabrzeżu Pomorskim w słoneczne, sobotnie przedpołudnie liczne grono żegnających. Fregata tym razem po opłynięciu Europy i przejściu Gibraltaru zawita na Morze Śródziemne. W portach Barcelony i francuskiego Sete "Dar Młodzieży" uświetni połączone imprezy w obu portach, których finałem będzie zlot żaglowców „Escale a Sete”, organizowany z okazji 350 rocznicy miejscowego portu.

Praktykę morską podczas rejsu przechodzi 121 studentów (w tym 2 studentki) II roku Wydziału Mechanicznego  AMG oraz jedynaczka z Wydziału Nawigacyjnego AMG. W Sete naszych studentów zmienią studenci Hogere Zeevart School z Antwerpii - to efekt współpracy obu uczelni datującej się od 2008 roku. Popłyną na Atlantyk z zawinięciem do Horty na Azorach. Praktykę skończą w Antwerpii, gdzie zmienią ich z kolei uczniowie średnich szkół morskich ze Szczecina, Świnoujścia i Gdańska. Przez Hamburg i obchody kolejnych "urodzin" portu zawiną do Gdyni ok. połowy maja.

Wypływających w rejs żegnali JM Rektor Akademii Morskiej prof.zw. dr hab. Piotr Jędrzejowicz, prorektor ds. morskich dr hab. inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki, dziekan Wydziału Mechanicznego prof.dr hab.inż. Adam Charchalis z władzami Wydziału. Na pokładzie gościli także dwaj oficerowie algierskiej Marynarki Wojennej, nadzorujący w Gdańsku budowę żaglowca "El Mellah", dla którego cały model szkolenia opracowywany jest w gdyńskiej Akademii Morskiej. A z nabrzeżu żegnały załogę i studentów liczne rodziny, przyjaciele, turyści, zaciekawieni wyjściem w morze najsłynniejszego statku biało-czerwonej bandery. Maszty "Daru Młodzieży" zniknęły z gdyńskiego pejzażu na ponad 2,5 miesiąca.

Poniżej 30 fotograficznych obrazów z sobotniego pożegnania "Daru" w obiektywie Pauliny Zych (Dział Armatorski AMG).

A.Gosk
29.02.2016