"Dar Młodzieży" dotarł na zlot "L' Armada 2019"

Z pokładu "Daru Młodzieży" dotarł do nas z francuskiego Rouen pierwszy komunikat komendanta kpt.ż.w. Rafała Szymańskiego:

7 czerwca, piątek, Rouen – „L'Armada 2019”

Na redę Le Havre dotarliśmy 05/06 wieczorem i przez cała noc płynęliśmy w górę Sekwany żeby o 0600 zacumować wśród największych żaglowców. Tuż za nami stoi „Siedow”, jest też „Mir”, „Kruzenshtern”, „Mircea”, „Shabab Oman II”, „Cisne Branco”, „Cuauthemoc”, „Belem” i wiele innych. Podobno ma być 50 statków. Żaglowce stoją blisko siebie po obu stronach Sekwany.

Co wieczór jest pokaz fajerwerków i koncerty. Mimo, że impreza ma się dopiero rozkręcić w weekend, to już nasz „Dar” odwiedziło ponad

6000 osób. Wśród zwiedzających wielu rodaków (Francuzów polskiego pochodzenia). Mamy sporo zaproszeń na różne imprezy, ale o tym napisze po fakcie. Najwięcej zamieszania jest koło meksykańskiego żaglowca „Cuauhtémoc” - głośna muzyka od rana do wieczora.

Odwiedził nas, wraz z rodziną, kapitan barkentyny „Le Marité” (zbud. 1923 r.), znanej z dwukrotnego pobytu w Polsce.  Mile wspominał ubiegłoroczny pobyt w Gdyni. Żaglowiec podróżował  promując żywność pochodzącą z zamorskich obszarów Unii Europejskiej, takich jak Gwadelupa, Martynika, Madera czy Wyspy Kanaryjskie. Uprawia się tam m.in. banany, winogrona, awokado, trzcinę cukrową i rodzynki. Pewnie niejeden gdynianin dostał od nich banana podczas gdyńskiej wizyty.

Rouen – miasto zlotu „L’Armada 2019” jest piękne - szczególnie stara część - wspaniała katedra, wąskie uliczki, stare kamieniczki. Można godzinami spacerować i cieszyć oczy. Nasi praktykanci - uczniowie Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina poznają miasto i zwiedzają inne statki. Szykują się do meczu piłki nożnej.

Dzisiaj (piątek) dzień zakończył się burzą i wcześnie zamknięto cały teren imprezy. Prognozy pogody na jutro podobne, ale następne dni mają być bez deszczu.

Pozdrawiam,

Komendant

 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
08.06.2019