"Dar" - wschodnie wiatry na Biskaju

"Dar Młodzieży" kontynuuje podróż szkoleniową ze studentami Akademii Morskiej z Antwerpii (Hogere Zeevartschool Antwerpen). Wyszli z Gdyni 30 marca, w 2 dni po zakończeniu rejsu dookoła świata. To już dwunasta praktyka morska na naszej fregacie w historii kontaktów obu uczelni. Zaczęło się w 2008 roku. Komendant Rafał Szymański w środę nadesłał korespondencję z Zatoki Biskajskiej po wyjściu z Vigo:

Dopiero na parę dni przed Vigo pogoda zrobiła się naprawdę wiosenna, a dzień oczekiwania na wejście spędzony na wewnętrznym kotwicowisku był wyjątkowo słoneczny i ciepły.

Na samym początku spotkała nas miła niespodzianka. Na mostek wchodzi hiszpański pilot i mówi po polsku. Pan kapitan Przemysław Piotr Zabój jest absolwentem WSM 1992. Jako student trzykrotnie pływał na Darze Młodzieży. Po studiach pracował u armatorów zagraniczny.  Zamieszkał wraz żoną w Hiszpanii gdzie zdał egzaminy kwalifikacyjne i jest jedynym w Hiszpanii pilotem obcokrajowcem.  Krótko mówiąc Nasz Człowiek w Vigo – kolejny powód do dumy dla naszej Alma Mater. Spotkanie miało też bardzo sympatyczna część nieoficjalną.

Po zacumowani odwiedził nas pan Celso Gonzales Lopez Dyrektor Techniczny fundacji „Fundacion Trasatilo” która w 2021 organizuje dużą imprezę dla żaglowców na pamiątkę podróży św. Jakuba Apostoła  do Santiago de Compostela. Celem jego wizyty było zaproszenie Daru na ten rejs wiodący z Genui do Vigo.

Vigo jest pięknym miastem i ruchliwym portem rozłożonym nad brzegiem dużego fiordu z urody przypominającego bardziej Szkocję lub Irlandię niż Hiszpanię. Dużo zieleni i rekordowa ilość opadów to wizytówka hiszpańskiej Galicji. Vigo ma piękne stare miasto, a nad nim góruje fort na górze Castro z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na fiord.

Godzinę jazdy pociągiem i można znaleźć się w Santiago de Compostela. Niestety wnętrze katedry jest w remoncie, ale urok starego miasta w pełni rekompensuje to utrudnienie.

Od dwóch dni pod żaglami. To wyjątkowa sytuacja żeby w jedną i drugą stronę przez Biskay mieć wiatr z kierunków wschodnich. w czwartek (18.04.) powinniśmy dotrzeć do Ushant.

Pozdrawiam,

Komendant 

"Dar Młodzieży"

"Dar Młodzieży"

Nasz człowiek w Vigo (ten z prawej)

Nasz człowiek w Vigo (ten z prawej)

Celso Gonzales Lopez z zaproszeniem "Daru" na 2021 r.

Celso Gonzales Lopez z zaproszeniem "Daru" na 2021 r.

"Dar" wpisany w panoramę Vigo

"Dar" wpisany w panoramę Vigo

Santiago de Compostela

Santiago de Compostela

w kwiatach

w kwiatach

Jules (Verne), Rafał i ośmiornica

Jules (Verne), Rafał i ośmiornica

Uroki Vigo

Uroki Vigo

wschodnie wiatry na Biskaju

wschodnie wiatry na Biskaju

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
18.04.2019