Festiwal Nauki i Technologii E(X)PLORY 2019

fot. Grupa Vidoq

W dniach od 23 do 25 października 2019 roku Fundacja Zaawansowanych Technologii wraz z Pomorskim Parkiem Naukowo – Technologicznym zorganizowała Gdynia E(x)plory Week 2019, będący unikalną inicjatywą promującą naukę i innowacje oraz wspierającą młode talenty naukowe i innowatorów.

E(x)plory Week łączy młodych naukowców i autorytety naukowe, start-up’y oraz duże przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, media ogólnopolskie i regionalne, szkoły, edukatorów i najlepsze uczelnie wyższe, duże miasta i małe miejscowości.

Podczas Gdynia E(x)plory Week 2019, który odbył się w Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym w Gdyni, Uniwersytet Morski w Gdyni reprezentowało Koło Naukowe Towaroznawstwa CARGO, Koło Naukowe Nautica i Koło Naukowe E-biznes.

W dniu 25 października 2019 roku odbyła się Gala Finałowa Konkursu. Wyboru najlepszego projektu dokonało jury złożone z pracowników innowacyjnych firm oraz różnych instytucji naukowych. W jury Uniwersytet Morski w Gdyni reprezentował dr inż. Damian Bisewski z Katedry Elektroniki Morskiej, który uważa, że Gdynia E(x)plory Week jest wyjątkowym wydarzeniem naukowym skupiającym każdego roku rzeszę niezwykle utalentowanych młodych ludzi – pasjonatów nauki. Najważniejszym punktem tego wydarzenia jest krajowy finał konkursu naukowego E(x)plory, w którym zaszczytną i odpowiedzialną funkcję jurora pełnię już po raz szósty. Poziom naukowy projektów konkursowych, jak co roku, jest bardzo wysoki, a ocenianie tych projektów jest zagadnieniem niezwykle trudnym i pracochłonnym. Z drugiej strony, uczestnictwo w tym wydarzeniu naukowym zawsze sprawia mi wiele radości, daje poczuć dreszczyk emocji i pozwala na doładowanie akumulatorów zastrzykiem pozytywnej energii. Z niecierpliwością oczekuję na kolejną edycję Gdynia E(x)plory Week!

Jury Gdynia E(x)plory Week wyłoniło najlepsze projekty:

• Nagroda główna, 10 000zł dla Anny Aldony Skierskiej ze Szczecina za projekt „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”.
  • Druga Nagroda, 7 000zł dla Szymona Kanikowskiego z Poznania za projekt „Wykrywacz raka”.
  • Trzecia Nagroda, 5 000zł dla Bartosza Piechockiego z Poznania za projekt „Safe flight – innovative idea for a wing modification” .

Nagrodę specjalną od Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni otrzymał Michał Kaczmarek za projekt pt."Szpot - Sygnalizator Zewnętrzny Palenia Odpadami Toksycznymi". Podczas Gali nagrodę w imieniu Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wręczył dr inż. Damian Bisewski.

Serdecznie gratulujemy wszystkim młodym naukowcom!

fot. Grupa Vidoq
fot. M. Kołodziejczak