Wieczna wachta kapitana Jerzego Pszennego

30 marca 2019 roku na wieczną wachtę odszedł kapitan Tadeusz Jerzy Pszenny. Znany powszechnie pod swoim drugim imieniem, był jednym z pionierów powojennej żeglugi, jedynym kapitanem dowodzącym dwoma ostatnimi polskimi transatlantykami „Batorym” i „Stefanem Batorym” (w sumie przez 7,5 roku). Wykładowca i prodziekan Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej. Całe zawodowe życie związał z Gdynią, gdzie mieszkał przy ulicy, jakżeby inaczej, Stefana Batorego.

Urodził się w Sójkach koło Kutna w 1923 roku. Marzenia o morskiej służbie rozbudziła w nim lektura miesięcznika „Morze” wzmocniona wycieczką do Gdyni w 1937 roku. ​Wojna i okupacja  zmusiły do odłożenia na kilka lat marzeń o morzu. Jednak już w 1945 roku Jerzy Pszenny wraca do Gdyni zdaje egzaminy i rozpoczyna naukę w Państwowej Szkoły Morskiej. Przeniesienie Wydziału Nawigacyjnego PSM do Szczecina sprawia, że jako absolwent pierwszego powojennego rocznika, w 1948 roku właśnie tam kończy Szkołę i zdobywa dyplom morski.

Podejmuje pracę we flocie – początkowo na statkach „Generał Walter”, „Generał Bem” i „Puck”. Na tym ostatnim w 1955 roku obejmuje po raz pierwszy stanowisko kapitana. Wysokie oceny pracy Jerzego Pszennego sprawiają, że trafia na flagowy transatlantyk m/s „Batory”, początkowo jako I oficer,  następnie w 1961 roku najmłodszy, zaledwie 38-letni kapitan.

W 1968 roku wytypowany został do składu 6-osobowej delegacji Polskich Linii Oceanicznych, która podczas dwóch rejsów na holenderskim liniowcu „Maasdam”, miała ocenić zasadność zakupu tej jednostki celem zastąpienia wysłużonego „Batorego”. Kapitan Pszenny uczestniczył w procesie przekształcania się „Maasdama” w „Stefana Batorego” i został po przebudowie jego pierwszym kapitanem.

Równolegle z pływaniem we flocie uzupełniał wykształcenie – w 1966 roku kończy studia magisterskie w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie, a w 1972 roku broni doktoratu na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1970-1973 Jerzy Pszenny pełnił funkcję prodziekana Wydziału Nawigacyjnego ds. praktyk morskich Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni.

Kpt.ż.w. Jerzy Pszenny przez kilka lat był przedstawicielem PLO w Sztokholmie, dowodził także m.in. polskimi promami, pływał na zagranicznych kontraktach. Ostatnim statkiem kapitana Pszennego był wycieczkowiec „Sun Ambassador”. Zakończył pływanie w 1991 roku. W latach 1989 – 1993 pełnił funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Regularnie gościł  w Akademii Morskiej podczas tradycyjnego, grudniowego Święta Szkoły.

Cześć Jego pamięci.


Pożegnanie śp. kpt.ż.w. Tadeusza Jerzego Pszennego - sobota 6 kwietnia b.r.: kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni (ul. Armii Krajowej 46)

godz. 11.30 modlitwa różańcowa w intencji Zmarłego
godz. 12.00 - msza święta pogrzebowa
godz. 13.00 - pogrzeb na cmentarzu przy ul. Spokojnej w Gdyni (nowa część)

 

Załączniki: 

Jerzy Pszenny kapitan

Jerzy Pszenny kapitan

naszych transatlantyków

naszych transatlantyków

Spotkanie SKŻW w Akademii Morskiej

Spotkanie SKŻW w Akademii Morskiej

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
02.04.2019