Wyjazd szkoleniowy Kompanii Reprezentacyjnej

 

                W dniach 02.09. – 08.09. 2019 r. Kompania Reprezentacyjna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni  brała udział w zgrupowaniu szkoleniowym w miejscowości Wetlina położonej w sercu Bieszczad. Podczas obozu duży nacisk kładziony był na dyscyplinę, a więc każdy dzień rozpoczynał się pobudką o godzinie 6:30, zbiórką oraz poranną zaprawą.

            Pierwszy dzień zgrupowania był dniem sprawdzenia wytrwałości Kompanii. Uczestnicy zdobyli wymagającym czerwonym szlakiem górę SMEREK, po czym przeszli całą Połoninę Wetlińską, aż do najwyżej położonego schroniska PTTK w Bieszczadach „Chatki Puchatka” (pokonany dystans: 17 km). Padający deszcz oraz mgła sprawiły, że była to bardzo wymagająca wyprawa.

Kolejne wyjście w góry, to zdobycie najwyższego szczytu Bieszczad TARNICY. Tym razem pogoda była idealna, a widoki zapierały dech
w piersiach. Wyprawa została rozpoczęta w ostatniej przygranicznej miejscowości Wołosate, a zakończona w Ustrzykach Górnych. (dystans 15 km)

            W trakcie wyjazdu zwiedzona została elektrownia szczytowo-pompowa na jeziorze Solińskim. Uczestnicy najpierw posłuchali o historii zapory, później zwiedzili ją w środku chodząc po galeriach (korytarzach).

            Wyjazd, to przede wszystkim szkolenia. Kompania każdego dnia ćwiczyła musztrę indywidualną, zespołową oraz zapoznała się z prostym układem musztry paradnej, wszystko z myślą o zbliżającej się inauguracji. Interesujące było spotkanie z Bieszczadzkim oddziałem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownik zapoznał grupę z codzienną pracą ochotników i sprzętem jakim dysponują. Opowiedział o procedurach ratowania ludzi z wielu rodzajów zagrożeń (złamania, hipotermia, zasłabnięcia, poszukiwania) z udziałem różnego rodzaju sprzętu, psów ratowników oraz śmigłowca. Najważniejszym punktem spotkania był instruktaż na temat zachowania się w górach podczas sytuacji niebezpiecznych.

            Bieszczady to teren przygraniczny, dlatego uczestnicy zgrupowania odwiedzili Placówkę Straży Granicznej. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania studentów z pracą funkcjonariuszy, podziałem obowiązków, pracą w terenie, procedurami oraz sposobami patrolowania granic.  Po wykładzie został zaprezentowany sprzęt, jakiego na co dzień używają funkcjonariusze w tym: noktowizor, kamera termowizyjna, mobilne urządzenie do odczytu dokumentów, kilka jednostek broni, kamizelka kuloodporna). W placówce zobaczyć można było także pojazdy jakich używa Straż Graniczna między innymi quady, motocykle oraz samochody terenowe i szybkie pościgowe, a także specjalny pojazd służący do terenowej obserwacji granic z kamerą termowizyjną i noktowizorem. Tematy poruszane podczas spotkania, to nielegalne przekraczanie granic, przemyt, terroryzm i handel bronią.

            Dla mieszkańców i turystów przebywających w tym czasie w Wetlinie atrakcją był przemarsz umundurowanej Kompanii przez całą miejscowość. Spotkaliśmy się z życzliwością służb, mieszkańców i turystów, w końcu marynarze w tym rejonie Polski to niecodzienny widok.

            W drodze powrotnej do Gdyni Kompania zatrzymała się w Sanoku, aby zwiedzić Muzeum Historyczne oraz największą wystawę prac Zdzisława Beksińskiego. 

Podmiot udostępniający: 

UMG Dział Promocji i Marketingu​

Wytworzył informację:

M.Kołodziejczak
11.09.2019
Wprowadzenie:
Ostatnia modyfikacja: