DAR MŁODZIEŻY 2020 - pierwsza praktyka

W poniedziałek 15 czerwca mustrują na DAR MŁODZIEŻY pierwsze w bieżącym roku grupy praktykanckie. Opóźnienie o prawie pół roku sezonu szkoleniowego to skutek reżimów wprowadzonych na skutek panującej pandemii. Sytuacja wciąż podwyższonego ryzyka sprawia, że wszyscy przed okrętowaniem przejdą obowiązkowe testy, a cała praktyka przeprowadzona zostanie na Bałtyku, bez zawijania do portów. Na pokladzie znajdzie się 130 praktykantów w nietypowej konfiguracji - w składzie załogi szkolnej znajdą się bowiem połączone grupy studentów II roku Wydziału Nawigacyjnego UMG (84) oraz uczniów Zespołu Szkół Morskich ze Świnoujścia (46).

Planowane jest włączenie się DARU MŁODZIEŻY, dowodzonego przez kpt. ż. w. Rafała Szymańskiego, w IV Paradę Świętojańską na wodach Zatoki Gdańskiej. Parada, organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski, rozpocznie się w sobotę (27 czerwca) o godzinie 16.00 na wysokości mola w Brzeźnie, skąd uczestniczące jednostki popłyną do Gdyni. Na wysokości południowego wejścia do gdyńskiego portu znajdą się około 19.30. Przejście będzie można obserwować z brzegu, a wezmą udział w paradzie obok DARU MŁODZIEZY także POGORIA, ZAWISZA CZARNY, GENERAŁ ZARUSKI oraz liczne mniejsze jachty.

Zakończenie tej pierwszej tegorocznej praktyki morskiej na DARZE MŁODZIEŻY zaplanowano na 17 lipca.

Fot. Krzysztof Romański - wspólne wyjście DARU MŁODZIEŻY I HORYZONTA II na Zatokę Gdańską (2017)

A.Gosk
09.06.2020