DAR MŁODZIEŻY wyszedł w morze

W czwartek (18.06.) ok. godz. 13.00 DAR MŁODZIEŻY, pod komendą kpt. ż. w. Rafała Szymańskiego, oddał cumy rozpoczynając pierwszy tegoroczny rejs szkoleniowy. Opóźniony sezon praktyk morskich to oczywiście sprawa zgrożenia epidemicznego. Z tego też powodu wszyscy praktykanci przeszli obowiązkowe testy, a całą praktykę spędzą na Bałtyku bez zawijania do portów. Zaokrętowano 130 praktykantów, wśród których są studenci II roku Wydziału Nawigacyjnego UMG (84) oraz uczniowie Zespołu Szkół Morskich ze Świnoujścia (46).

Manewry wyjściowe komplikował silny wiatr dopychający do nabrzeża. Mimo wysiłków holownika wspomagającego odejście z rufy i pracy dziobowego steru strumieniowego, DAR nie był w stanie oderwać się od nabrzeża. Efekt dało dopiero przejście holownika na dziób, i ze wsparciem steru strumieniowego, żaglowiec ruszył w kierunku kanału wyjściowego. Gnany wiatrem z rufy, DAR MŁODZIEŻY z rosnącą prędkością opuścił port wyjściem południowym.

W piątkowe południe DAR MŁODZIEŻY asystować będzie w morskiej ceremonii złożenia na wodach Zatoki Gdańskiej wieńca "Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę" - co jest już tradycją inaugurującą obchody Święta Morza. Wieniec złożony zostanie z pokładu Kontrolera 20 - jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni, obchodzącego setną rocznicę powstania polskiej administracji morskiej.

Planowane jest także udział DARU MŁODZIEŻY, , w IV Paradzie Świętojańskiej na wodach Zatoki Gdańskiej. Parada, organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski, rozpocznie się w sobotę (27 czerwca) o godzinie 16.00 na wysokości mola w Brzeźnie, skąd uczestniczące jednostki popłyną do Gdyni. Na wysokości południowego wejścia do gdyńskiego portu znajdą się około 19.30. Przejście będzie można obserwować z brzegu, a wezmą udział w paradzie obok DARU MŁODZIEZY także POGORIA, ZAWISZA CZARNY, GENERAŁ ZARUSKI oraz liczne mniejsze jachty.

Zakończenie tej pierwszej praktyki morskiej w sezonie 2020 na DARZE MŁODZIEŻY, zaplanowano na 17 lipcA.

Fot. Aleksander Gosk

UMG Dział Armatorski