HORYZONT II poszedł na Spitsbergen

Statek badawczo-szkoleniowy UMG Horyzont II, po prawie 2,5 miesięcznej przerwie w realizacji praktyk morskich, spowodowanej sytuacją epidemiczną, wyruszył wreszcie w morze.

W poniedziałek o godz. 16.00 po skończonym załadunku statek dowodzony przez kpt. ż. w. Mariana Grzecha,  opuścił Nabrzeże Kutrowe i skierował się po raz 45. w swej historii na północ, w kierunku arktycznego archipelagu Svalbard.

 Horyzont II  dostarczy na Polską Stację Polarną Instytutu Geofizyki PAN w Hornsundzie na Spitsbergenie zaopatrzenie, sprzęt badawczy oraz 18-osobową grupę naukowców-polarników. W trakcie podróży, programową praktykę morską przechodzi 20 studentów II roku Wydziału Nawigacyjnego UMG.

Według zaplanowanego harmonogramu, 16 czerwca Horyzont II powinien zakotwiczyć we fiordzie Hornsund w pobliżu Stacji. Przez 3 dni prowadzony będzie rozładunek przy użyciu amfibii i łodzi motorowych. Następnie statek przejdzie do przystani w stolicy wyspy Longyearbyen. Po jednodniowym postoju Horyzont II wróci do Hornsundu – ze Stacji zabierze ładunek oraz zmianę polarników wracających do kraju.  

W Gdyni Horyzont II powinien zameldować się 30 czerwca.

Fot. Piotr Lewandowski

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
08.06.2020
Wprowadzenie:
A.Gosk 08.06.2020
Ostatnia modyfikacja:
A.Gosk 08.06.2020