Horyzont II zakończył sezon praktyk morskich

Statek szkoleniowo-badawczy UMG Horyzont II,  dowodzony przez kpt. ż. w. Andrzeja Kardasia, zakończył w piątek 9 października ostatni tegoroczny rejs szkoleniowy.  Po raz pierwszy w 20-letniej historii statku, praktyki morskie na nim odbywali przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej - 24 podchorążych II roku Akademii Marynarki Wojennej. Podczas trzytygodniowego bałtyckiego rejsu podchorążowie zaliczali programową specjalistyczną praktykę nawigacyjno-astronomiczną.

W ramach ćwiczeń Horyzont II przemieszczał się po w miarę zróżnicowanych akwenach Południowego i Zachodniego Bałtyku. Zarówno u polskiego wybrzeża, ale także np. wokół Bornholmu. Duże walory szkoleniowe miało  dwukrotne przejście Cieśnin Duńskich zarówno przez Sund jak, Wielki Bełt, Kattegat aż po Skagen na północy. Doskonałym poligonem radarowo-nawigacyjnym było także przejście i zawinięcie do Szczecina.

Podchorążowie mieli także okazję zapoznać się z niepowtarzalną cechą statku, w bezwzględny sposób egzaminującą praktykantów z odporności na chorobę morską.

 Program rejsu,  według kierownika praktyki kmdr por. Dariusza Żołnieruka, został z powodzeniem zrealizowany. 

 Horyzont II, po udziale jeszcze w sobotniej inauguracji roku akademickiego UMG na Molu Południowym, powrócił na stałe miejsce postoju przy Nabrzeżu Polskim, gdzie spędzi okres zimowej przerwy.

 

Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG kpt.ż.w. Bogumił Łączyński, kpt.ż.w. Andrzej Kardaś i kmdr por. Dariusz Żołnieruk AMW

Ostatnia odprawa na mostku Horyzonta II

Pożegnanie ze statkiem

Pakujemy się ...

przed powrotem na uczelnię

Jak kapitan z bosmanem - Andrzej Kardaś i Zbigniew Pełech

Migawki z rejsu

w obiektywie

komandora Żołnieruka

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
11.10.2020
Wprowadzenie:
A.Gosk 11.10.2020
Ostatnia modyfikacja:
A.Gosk 12.10.2020