Sezon 2020 - bilans praktyk morskich

Tegorocznego sezonu praktyk morskich nie sposób porównać z jakimkolwiek innym w historii naszych statków. Z półrocznym opóźnieniem, dopiero w połowie czerwca, rozpoczął sezon "Dar Młodzieży". To oczywiście skutek reżimów wprowadzonych na skutek pandemii. Sytuacja podwyższonego ryzyka wymusiła specjalne procedury - wszyscy przed okrętowaniem przechodzili obowiązkowe testy, a wszystkie wyjścia w morze ograniczały się do wód międzynarodowych Morza Bałtyckiego, bez zawijania do portów.

Z wydarzeń wartych odnotowania wymienić należy letni rejs na północ. Żaglowiec doszedł wodami Zatoki Botnickiej na granicę fińskich wód terytorialnych przed lapońskim portem Tornio, i osiągnął rekordową dla "Daru" szerokość 65 st. 20' 004'' N. W kolejnym rejsie poszedł w Ciesniny Duńskie do północnego cypla Półwyspu Jutlandzkiego, gdzie na redzie Skagen pobrano paliwo. Opłynięcie Zelandii - w jedną stronę Sundem i powrót Wielkim Bełtem - pozwoliły urozmaicić krajobraz mijanego lądu. W nienormalnym czasie "Dar" wziął także udział w dwóch pandemicznych przedsięwzięciach: wyścigu na trasie Świnoujście - Hel oraz w IV Paradzie Świętojańskiej na wodach Zatoki Gdańskiej z innymi żaglowcami - Pogorią, "Zawiszą Czarnym", "Generałem Zaruskim" i mniejszymi jachtami.

https://telewizjattm.pl/dzien/2020-11-27/54708-dar-mlodziezy-zamyka-sezon.html?play=on

Mniej zakłóceń spowodował Covid w praktykach na "Horyzoncie II". Także w tym przypadku zastosowano procedury testowania i izolacji praktykantów od lądowego otoczenia. Statek po wyjściu wracał dopiero na zakończenie praktyki - pływając bądź kotwicząc na redzie. Terminowo odbyły się dwa zaplanowane rejsy z zaopatrzeniem dla Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie z udziałem studentów Wydziału Elektrycznego UMG. Kończyły sezon pierwsze w 20-letniej historii statku, praktyki morskie podchorążych II roku Akademii Marynarki Wojennej, którzy wobec awarii ORP "Iskra" odbywali programową praktykę nawigacyjno-astronomiczną. W programie praktyki zaliczyli dwukrotne przejście Cieśninach Duńskich – przez Sund i Wielki Bełt, także zawinęli do Szczecina, Podchorążowie spędzili na "Horyzoncie II" trzy tygodnie.

W sumie na statkach UMG praktyki morskie przeszło w 2020 roku 587 studentów, uczniów i podchorążych. Studenci i absolwenci UMG odbywali także praktyki morskie na statkach armatorów komercyjnych. Pełne zestawienie praktyk morskich odbytych na statkach UMG i armatorów zewnętrznych znajduje się w załączniku poniżej:

Załączniki: 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
30.11.2020