Praktyki morskie 2020

Tegorocznego sezonu praktyk morskich nie sposób porównać  z jakimkolwiek innym w historii naszych statków.    Z półrocznym opóxnieniem, dopiero w połowie czerwca,  rozpoczął sezon"Dar Młodzieży". To oczywiście skutek reżimów wprowadzonych na skutek pandemii. Sytuacja podwyższonego ryzyka wymusiła specjalne procedury - wszyscy przed okrętowaniem przechodzili obowiązkowe testy, a wszystkie wyjścia w morze ograniczały się do wód międzynarodowych Morza Bałtyckiego, bez zawijania do portów.

Z wydarzeń wartych odnotowania wymienić należy letni rejs na pólnoc. Żaglowiec doszedł wodami Zatoki Botnickiej na granicę fińskich wód terytorialnych przed lapońskim portem Tornio, i osiągnął rekordową dla "Daru" szerokość  65 st. 20' 004'' N. W kolejnym rejsie poszedł w Ciesniny Duńskie do północnego cypla Półwyspu Jutlandzkiego, gdzie na redzie Skagen pobrano paliwo. Opłynięcie Zelandii - w jedną stronę Sundem i powrót Wielkim Bełtem - pozwoliły urozmaicić krajobraz mijanego lądu. W nienormalnym czasie "Dar" wziął także udział w dwóch pandemicznych przedsięwzięciach: wyścigu na trasie Świnoujście - Hel oraz w IV Paradzie Świętojańskiej na wodach Zatoki Gdańskiej  z innymi żaglowcami - Pogorią, "Zawiszą Czarnym", "Generałem Zaruskim" i mniejszymi jachtami.

Mniej zakłóceń spowodował Covid w praktykach na "Horyzoncie II". Także w tym przypadku zastosowano procedury testowania i izolacji praktykantów od  lądowego otoczenia. Statek po wyjściu wracał dopiero na zakończenie praktyki - pływając bądź kotwicząc na redzie.  Terminowo odbyły się dwa zaplanowane rejsy z zaopatrzeniem dla Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie z udziałem studentów Wydziału Elektrycznego UMG.  Kończyły sezon pierwsze w 20-letniej historii statku, praktyki morskie podchorążych II roku Akademii Marynarki Wojennej, którzy wobec awarii ORP "Iskra" odbywali programową praktykę nawigacyjno-astronomiczną. W programie praktyki zaliczyli  dwukrotne przejście Cieśninach Duńskich - przez Sund i Wielki Bełt, także zawinęli do Szczecina, Podchorążowie spędzili na "Horyzoncie II" trzy tygodnie.

W sumie na statkach UMG praktyki morskie przeszło w 2020 roku 587 studentów, uczniów i podchorążych. Studenci i absolwenci UMG odbywali także praktyki morskie na statkach armatorów komercyjnych. Pełne zestawienie praktyk morskich odbytych na stkach UMG i armatorów zewnętrznych znajduje się w załączniku poniżej:

Załączniki:

A.Gosk