Budynek UMG w konkursie „Zabytek Zadbany”
Elewacja budynku głównego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany" w kategorii „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu" konkursu ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wybudowany w latach 30-tych XX wieku Budynek Główny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jako Gmach Centralny wraz z pozostałymi obiektami w kompleksie uczelnianych zabudowań należy do czołowych przykładów polskiej architektury doby modernizmu. Stylistyka kompleksu budynków Uczelni utrzymana jest w charakterystycznej dla II fazy modernizmu, zapoczątkowanej w latach 30-tych, tendencji do pewnego sceptycyzmu wobec czysto funkcjonalistycznych form.
Gmach Główny wraz z Aulą oparty jest na planie zbliżonym do litery T, połączony z sąsiadującymi budynkami A i C przejazdami bramnymi. Elewacja frontowa Gmachu Głównego (elewacja północna, frontowa) jest najbardziej reprezentacyjna ze wszystkich elewacji. W środkowej jej partii znajduje się wejście do Uczelni podkreślone ozdobnym portalem w postaci trzech nadwieszonych arkad wspartych na czterech konsolach. Elewacja zachodnia, południowa i wschodnia wykończona jest w cementowej cegle okładzinowej w wątku gotyckim (polskim) z pasem cegieł ułożonych w poziomie parteru drugiej kondygnacji i ograniczona od dołu cokołem, zaś od góry gzymsem z attyką.
Wykonano następujący zakres prac konserwatorskich (opisany szczegółowo w dokumentacji prac konserwatorskich):
- wzmocnienie i zabezpieczenie osłabionych elementów,
- oczyszczenie tynków elewacji,
- usunięcie wtórnych tynków portalu i warstw farb w partiach dekoracyjnych terrazzo portalu,
- doczyszczenie odkrytych cegieł portalu,
- naprawa ceglanych partii murów kitem mineralnym barwionym w masie na bazie wapna trasowego modyfikowanego żywicą redyspergowaną przygotowywanym na budowie,
- naprawa ubytków muru poprzez przemurowanie cegłą cementową wykonaną na budowie, rekonstrukcja tynków z miką portalu,
- konserwacja detali architektonicznych zaprawą mineralną na bazie cementu trasowego modyfikowanego żywicą redyspergowaną,
- barwioną w masie do koloru uzupełnianego materiału, rekonstrukcja oryginalnego cokołu budynku,
- konserwacja elementów kamiennych, konserwacja i restauracja stolarki drzwiowej.
Lista nominowanych zabytków zostanie ogłoszona w dniu 31.05.2021 r., a tegorocznych laureatów poznamy do 30 listopada br.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Podmiot udostępniający:
UM w Gdyni
Wytworzył informację:
M. Bielska
19.03.2021