Uroczystość poświęcenia Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni - 8.XII.1930

Fotografia grupowa uczestników uroczystości, widoczni m.in.: biskup chełmiński Stanisław Okoniewski, dyrektor PSM komandor Adam Mohuczy (I rząd z lewej)), wiceminister przemysłu i handlu Józef Kożuchowski (I rząd 3. z lewej), Dowódca Floty komandor Józef Unrug (I rząd, 7. z prawej), generał Mariusz Zaruski (I rząd, 5. z prawej), były dyrektor Szkoły Morskiej w Tczewie, inżynier Antoni Garnuszewski (I rząd 1. z prawej).  Fotografia pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

8 grudnia przyjęto za dzień Święta Szkoły. Tradycja sięgała roku 1920, kiedy to w Tczewie w obecności kadm. Kazimierza Porębskiego, właśnie 8 grudnia, dokonano uroczystego otwarcia pierwszej polskiej Szkoły Morskiej. Zwyczaj ten kontynuowano także po przeniesienie w 1930 r.  szkoły do Gdyni -  podczas uroczystych obchodów Święta Szkoły, ks. bp Stanisław Okoniewski poświęcił nowy gmach i ofiarowany przez władze miasta Tczewa szkolny sztandar.

A.Gosk
03.12.2013