Ambasada Brytyjska Partnerem Honorowym Offshore MBA

Studia Executive Offshore Wind MBA, prowadzone przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, zostały objęte honorowym patronatem Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie.

Długofalowym wyzwaniem dla Polski jest dywersyfikacja jej sektora energetycznego. Program pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł przewiduje zdynamizowanie działań w zakresie rozwoju morskich farm wiatrowych.

Wielka Brytania jest światowym liderem w dziedzinie pozyskiwania energii z tego źródła. W 2020 roku farmy wiatrowe dostarczyły 13% energii elektrycznej, a ich skumulowana energia przekroczyła 11 GW. Celem Wielkiej Brytanii jest podniesienie tego wyniku do 40 GW przed rokiem 2030, z czego 1 GW pochodzić ma z pływających elektrowni wiatrowych.

Biorąc pod uwagę doświadczenie będące udziałem brytyjskich firm, instytucji oraz ośrodków akademickich, Wielka Brytania ma szczególnie wiele do zaoferowania w temacie morskich farm wiatrowych. Ambasada Wielkiej Brytanii aktywnie działa na rzecz promowania brytyjskich doświadczeń i połączenia brytyjskiego łańcucha dostaw energii wiatrowej z możliwościami, jakie oferuje polski rynek MEW. Działaniem podjętym w tym celu przez Ambasadę był zorganizowany w 2018 roku wyjazd studyjny do Wielkiej Brytanii, jak również cykl warsztatów technicznych zrealizowanych w 2021 roku, dotyczących morskich farm wiatrowych. Już obecnie brytyjskie firmy nawiązują współpracę z polskimi deweloperami, wspierając rozwój projektów w obszarze morskich farm wiatrowych.

Z przyjemnością oczekujemy na efekty współpracy Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i Ambasady Wielkiej Brytanii, której celem jest podzielenie się z uczestnikami studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA brytyjskim know-how w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

CMEW UMG