Półkolonie w uczelnianym muzeum

W ramach szkolnych półkolonii gośćmi Sali Tradycji byli 17 stycznia 2023 roku  uczniowie klas I-IV Szkoły Podstawowej nr 8 w Gdyni-Orłowie.

Ile lat ma Uniwersytet Morski? Jakie są i były statki naszej uczelni?  Co to jest świst trapowy? Czy książki można „wodować”? Czy na pokładzie „Daru Pomorza” był… ostronos? Kim był Michał Leszczyński? Co to jest konserwacja? – tego między innymi dowiedzieli się goście. Dzieci nie tylko uważnie słuchały, ale również z zaciekawieniem oglądały eksponaty. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się przedwojenne sztućce  z Białej Fregaty – niedawno odebrane z pracowni konserwatorskiej, telegraf maszynowy ze statku „Jan Turlejski”, pamiątki z rejsów do Australii i Japonii, a także fragment kręgosłupa wieloryba, przywieziony z Antarktydy – z wyprawy  na m/s „Antoni Garnuszewski”, mundur ucznia ze Szkoły w Southampton i  metalowa walizka, należąca niegdyś do kapitana Wojciecha Zaczka.  Dzieci śmiało zadawały pytania, chętnie też zgłaszały się do odpowiedzi („Ja wiem! Bo ja tu już byłem!” – zawołał jeden z uczestników). Wiązały węzły z  Michałem Kołodziejczakiem, a jeden z uczniów zaśpiewał fragment szanty. Inny zaś,  zapatrzony w obraz Michała Leszczyńskiego, który przedstawia „Dar Pomorza” powracający z rejsu dookoła świata, powiedział z zachwytem: „Jaki piękny!”.

Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo w lekcji  muzealnej.

24 stycznia br. Salę Tradycji odwiedziła kolejna grupa uczniów z tej samej szkoły.

Joanna Stasiak