Powitanie "Daru Młodzieży"

Po prawie półrocznym rejsie fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wraca do macierzystego portu. 11 listopada 2023 roku, tuż po zakończeniu Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej zapraszamy na Nabrzeże Pomorskie, vis a vis Akwarium Gdyńskiego, by wspólnie powitać "Dar Młodzieży".

Około godz. 14:00 "Dar Młodzieży" pojawi się przy wejściu południowym tak, aby jak największa publiczność mogła obserwować wejście naszej fregaty. Jeśli pogoda pozwoli, to powitamy Gdynię paradą burtową - powiedział Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich, mgr inż. kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek.

Szkolną fregatę Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przywita JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit w towarzystwie Prezydenta Gdyni dr. Wojciecha Szczurka, władz Uczelni, członków Senatu UMG, pracowników, studentów, a także rodzin i najbliższych członków załogi naszego statku.

29 maja 2023 roku „Dar Młodzieży” wypłynął w niemal półroczny rejs, podczas którego pokonał ok. 12 500 mil morskich. W tym czasie na pokładzie żaglowca szkolnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni praktyki odbyli studenci UMG oraz 23-osobowa grupa ukraińskich studentów z National University "Odessa Maritime Academy". Fregata szkolna odwiedziła m.in: Bremerhaven, Fredrikstad, Lerwick, Arendal, La Coruna, Lisbonę, Cadiz, Mindelo i Hortę. Statek uczestniczył w dwóch imprezach „The Tall Ships Races”, zajmując w obu przypadkach drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

28 września br. dowodzona przez Komendanta Rafała Szymańskiego fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przekroczyła równik, upamiętniając w ten sposób 100-lecie przejścia równika przez pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą – „Lwów”, żaglowiec Szkoły Morskiej w Tczewie.

Do Gdyni na pokładzie statku wraca 86 studentów II roku Wydziału Nawigacyjnego UMG. Na "Dar Młodzieży" zaokrętowani zostali dwa miesiące wcześniej w Kadyksie. Podczas praktyk przepracowali oni 35 dni na wachcie. Przyszli nawigatorzy mogą poczuć się już pełnoprawnymi marynarzami, wracają bowiem z niezapomnianymi wrażeniami, których dostarczył im tradycyjny chrzest równikowy.

Trwający 248 dni tegoroczny sezon "Dar Młodzieży" rozpoczął 17 marca 2023 r. Na fregacie szkolnej UMG tym czasie praktyki odbyło 118 uczniów z:

• Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku (39 osób),
  • Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu (37 osób),
  • Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie (30 osób),
  • Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu (12 osób)

oraz studenci z:

• Hogere Zeevaartschool z Antwerpii (104 osoby),
  • National University Odessa Maritime Academy (23 osoby),
  • Wydziału Mechanicznego UMG (32 osoby),
  • Wydziału Nawigacyjnego UMG (116 osób).

B. Tobieński