Trójmiejski GIS DAY 2023 za nami

Trójmiejski GIS DAY 2023 za nami

W dniu 15 listopada 2023 r. w Auli Głównej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni koło naukowe loGIStic, działające przy Katedrze Transportu Wydziału Nawigacyjnego świętowało GIS DAY.

GIS DAY to międzynarodowe wydarzenie o charakterze edukacyjnym, które ma na celu popularyzacje wiedzy o systemach informacji geograficznej (GIS) i ich zastosowaniu w praktyce. Co więcej na tegorocznej edycji GIS DAY zostały zaprezentowane przez Pana dr. inż. kpt. ż.w. Piotra Kopacza i Pana mgr. inż. Marcina Sontowskiego oraz Panią mgr inż. Joannę Rogowską mapy dotyczące Zielonego punktu Kontrolnego.

Tegoroczna edycja Trójmiejskiego GIS DAY składała się z trzech bloków. Podczas pierwszego bloku Pani mgr Oktawia Specht przedstawiła, czym są GIS-y i jak są przez nią wykorzystywane w badaniach. Następnie Pan mgr Francesco Giuseppe Figliomeni zaprezentował swoje zastosowanie GIS w ekstrakcji linii brzegowej. Trzecim prelegentem był Pan Tomasz Giętkowski z firmy Geofabryka, który przygotował prezentację pt. „Dane przestrzenne i formy konsultacji społecznych w Voxly”. Pierwszy blok zakończył się konkursem przygotowanym przez firmę EnviroSolutions.

Drugi blok rozpoczął się od wystąpienia Pani Natalii Grudzińskiej-Miernik z Envirsolutions. Pani Natalia przedstawiła możliwości tworzenia wtyczek w oprogramowaniu QGIS na podstawie wtyczki Street View. W dalszej kolejności Pan Marcin Turzyński z Biura Planowania Przestrzennego Gdyni zaprezentował swoje wyniki prac w prezentacji pt. "Analiza potencjału ludnościowego na podstawie telefonii komórkowej w województwie pomorskim”. W tym roku również gościliśmy Pana Marcina Marciniaka z Lasów Państwowych, nadleśnictwa Kolbudy. Pan Maciej Marciniak w ciekawy sposób pokazał, jak można wykonywać pomiary pomników przyrody za pomocą różnych technik GIS. Ostatnia prelekcja bloku drugiego została zamknięta przez Pana Marcina Jakubczyka z firmy Boeing Poland, który przedstawił wykorzystanie GIS w lotnictwie. Po prelekcji odbyła się sesja posterowa dla licealistów i studentów. W sesji posterowej wzięli udział studenci z Politechniki Poznańskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Morskiej w Szczecinie, Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Morskiego.

Bardzo nam miło ogłosić, że pierwsze miejsce w sesji posterowej otrzymał Pan Aleksander Kubacki i Pani Veronika Pavlova z Koła Hydrografii Morskiej Politechniki Morskiej w Szczecinie za poster pt. „Monitoring Środowisk Wodnych z Wykorzystaniem Technik Teledetekcyjnych”. Drugie miejsce zajął Pan Adrian Kępa ze Studenckiego Koło Logistyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej za poster pt. „Zastosowanie Systemów Informacji Geograficznej w Transporcie Miejskim”. Z kolei trzecie miejsce powędrowało do Pani Gabrieli Gawskiej i Pani Weroniki Płuciennik również z Politechniki Morskiej w Szczecinie. Dziewczyny zaprezentowały poster pt. "Inspekcja Budowli Hydrotechnicznych na oodstawie Integracji Danych Topograficznych i Batymetrycznych”. Serdeczne gratulacje!

Trzeci blok otworzyła Pani Dominika Binięda z firmy Esri prezentacją pt. "Myśl przestrzennie z ArcGIS”. Następnie Panie Patrycja Parasińska i Magda Bolek z koła naukowego GISOTEKA opowiedziały o swojej działalności w kole w prezentacji pt. "Studenckie Koło GISoteka, czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym”.

Po oficjalnej części wydarzenia GIS DAY miały miejsce warsztaty pt. „Podstawy z Arc Pro”. Warsztaty poprowadziła Pani Dominika Binięda z firmy Esri.

Patronem honorowym wydarzenia był Prezydent Miasta Gdynia dr Wojciech Szczurek i Parlament Studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Patronem medialnym wydarzenia były Radio Gdańsk, Radio Mors i Geoforum. Sponsorami tegorocznego GIS DAY została restauracja Moja Gruzja, firma Esri i Uniwersytet Morski w Gdyni.

Serdecznie zapraszamy na kolejny GIS DAY.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

O. Specht
15.11.2023