Zielony Punkt Kontrolny – Uniwersytet Morski w Gdyni otwarty!

W sobotę, 14 października 2023 roku oficjalnie został otwarty, jeden z największych w kraju, Zielony Punkt Kontrolny. Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z Nadleśnictwem Gdańsk.

We wrześniu 2022 roku zawarte zostało porozumienie pomiędzy UMG i Nadleśnictwem Gdańsk. 13 miesięcy później JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit oficjalnie otworzył „Zielony Punkt Kontrolny – Uniwersytet Morski w Gdyni”.

Sieć punktów kontrolnych będziemy mogli wykorzystywać do celów sportowych, rekreacyjnych, ale również dydaktycznych, będziemy mogli bowiem uczyć tutaj nawigacji. Projekt jest uniwersalny, będą mogły korzystać z niego dzieci, uczniowie, studenci, mieszkańcy Gdyni i osoby wyczynowo uprawiające biegi na orientację – powiedział JM Rektor, dodając: - Dziękuję za współpracę Nadleśnictwu Gdańsk, szczególne podziękowania i gratulacje chciałbym złożyć Panu dr. Piotrowi Kopaczowi i wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie.

Reprezentujący Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gdańsk, zastępca Nadleśniczego Pan Mariusz Tokarczyk podkreślił ważną rolę współpracy z lokalną społecznością:

Turystyka w różnych formach jest przyszłością tego terenu. Jako nadleśnictwo jesteśmy otwarci na każdy rodzaj współpracy, na pewno będziemy dbać o nową infrastrukturę, a także wspierać kolejne takie inicjatywy.

Obecny podczas uroczystości Prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Orientacji Sportowej Pan Jerzy Porzycz zwrócił uwagę na rozwój tej formy sportu i rekreacji w naszym kraju:

Jest to 143. Zielony Punkt Kontrolny w Polsce i jeden z większych, bo jego powierzchnia zajmuje prawie 10 km2. Pod względem liczby takich punktów zajmujemy 4. miejsce w Europie i takich miejsc przybywa.

Prezes Jerzy Porzycz wręczył JM Rektorowi „Złoty Certyfikat”. Taki dokument wręczany jest Zielonym Punktom Kontrolnym, które na dużym obszarze mają wiele punktów. Jest to najważniejszy certyfikat dla tego typu tras przyznawany przez Fundację Sport i Przyroda - Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientację Leśników.

„Zielony Punkt Kontrolny – Uniwersytet Morski w Gdyni” to sieć 42 stałych punktów kontrolnych w postaci dębowych słupków zlokalizowanych w terenie leśnym w obrębie Gdyni (leśnictwa Zwierzyniec i Cisowa). Nowo otwarty projekt zakłada dwa oficjalne starty: na Grabówku i w Demptowie. W sumie jest to osiem tras o 4. skalach trudności uzależnionych od dystansu. Od 3,5 do 16,8 km długości, licząc w linii prostej.

Jak podkreśla pomysłodawca i realizator przedsięwzięcia, dr inż. Piotr Kopacz z Katedry Nawigacji Wydziału Nawigacyjnego UMG, projekt jest tak stworzony, że można wejść w dowolnej części lasu i samemu zdecydować, którą trasę obrać, wykorzystując do tego punkty kontrolne:

Bardzo się cieszę, że mogliśmy tą inicjatywą stworzyć coś dla wszystkich. Korzystanie z tej infrastruktury jest bezpłatne – dodał dr Kopacz. –  Zapraszam wszystkich na spacery z mapą przez cały rok, mam też nadzieję, że ten projekt posłuży na lata.

Po części oficjalnej każdy chętny mógł wyruszyć z mapą do lasu i zapoznać się z nową trasą.

B. Tobieński
14.10.2023