Projekt pn. "PROGRESS - Rozwój naukowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w naukach o zarządzaniu i jakości”
Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości Uniwersytetu Morskiego w Gdyni rozpoczął realizację projektu pt. „PROGRESS - Rozwój naukowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w naukach o zarządzaniu i jakości” dofinansowanego ze środków Ministra Nauki w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”. Wartość dofinansowania projektu wynosi 1 551 000,00 zł i będzie on realizowany w okresie od 1 stycznia 2024 roku do 31 grudnia 2027 roku. Autorką i kierownikiem projektu jest dr hab. Joanna Kizielewicz, prof. UMG, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy.
Założeniem projektu jest zwiększenie rozpoznawalności Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w kraju i zagranicą jako ośrodka o wysokim potencjale naukowo-badawczym w dyscyplinie Nauki o zarządzaniu i jakości poprzez podniesienie jakości badań naukowych realizowanych przez pracowników WZNJ. Osiągnięcie tych zamierzeń będzie możliwe dzięki kompleksowemu wsparciu w postaci szkoleń i seminariów naukowych rozwijających wiedzę i kompetencje pracowników badawczo-dydaktycznych i doktorantów, ich udział w zagranicznych stażach badawczych, krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych, organizację konkursów na mikrogranty badawcze oraz umożliwienie dostępu do naukowych baz danych i specjalistycznych raportów oraz wsparcia doradczego w zakresie analizy danych.
Działania realizowane w ramach projektu są skierowane do różnych grup pracowników badawczo-dydaktycznych zatrudnionych na WZNJ i doktorantów. Wsparciem zostaną objęci: asystenci realizujący badania naukowe w ramach rozpraw doktorskich, doktoranci Szkoły Doktorskiej w dyscyplinie NoZiJ, adiunkci prowadzący badania naukowe w procesach habilitacyjnych w dyscyplinie NoZiJ oraz doktorzy habilitowani i profesorowie.
Założenia projektu są zgodne z wytycznymi logo HR Excellence in Research, którym szczyci się UMG (Europejska Karta Naukowca, KE, Bruksela, 2006) oraz wpisują się w założenia Strategii Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na lata 2020-2024, Cel II. Cel w zakresie badań naukowych, prac rozwojowych i transferu wiedzy i technologii. Projekt jest spójny z celami szczegółowymi Strategii UMG, które odnoszą się do podejmowania działań na rzecz rozwoju potencjału naukowego i podniesienia jakości działalności naukowobadawczej oraz współpracy z uczelniami krajowymi i zagranicznymi oraz instytutami naukowo-badawczymi, a także przemysłem w celu komercjalizacji wyników badań (Cel 1 Projektu, Dział. 1). Wyniki projektu powinny mieć także pozytywny wpływ na rezultaty przyszłej ewaluacji jakości działalności naukowej w dyscyplinie Nauki o zarządzaniu i jakości. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem regulaminów, według których będą przyznawane pracownikom środki finansowe na rozwój i działalność naukową.
Informacje o uruchomieniu naborów do udziału w projekcie będą zamieszczone wkrótce na stronie internetowej Wydziału Zarządzania i Nauk o Jakości.