Uroczystości w Alei Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie

Uroczystości w Alei Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie

W dniu 16 czerwca 2024 roku odbyła się 20. Uroczystość Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza im. Marszałka J. Piłsudskiego w Rewie. W wydarzeniu wziął udział JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.

Głównym uroczystościom w Rewie towarzyszyło odsłonięcie tablicy pamiątkowej „Ku wdzięcznej pamięci załóg Polskiej Marynarki Wojskowej oraz Polskiej Marynarki Handlowej biorących udział w pierwszym alianckim rzucie desantu na ląd europejski w dniu 6 czerwca 1944 r.” oraz wodowanie książki autorstwa prof. Daniela Dudy pt. „Udział floty handlowej w inwazji na kontynent europejski 6 czerwca 1944 r.”

Tytuł „Zasłużony Człowiek Morza ” w roku 2024 otrzymali:

  • Kapitan ż.w. Gustaw Karol Kański związany ze Szkołą Morską w Tczewie, o której powstanie zabiegał, gdzie od 1920 roku pełnił funkcję inspektora oraz prowadził zajęcia z locji, praktyki morskiej i dokumentów okrętowych. Autor „Opisowego kursu Locji”. Doceniony za pracę w Szkole Morskiej przez ówczesne władze, o czym świadczą przyznane mu w tym okresie liczne odznaczenia min.: Złoty Krzyż Zasługi, Norweski Krzyż Orderu św. Olafa, Francuski Medal „De la Grande Guerre”, łotewski „Order Trzech Gwiazd” i szwedzki Krzyż Orderu Wazy.
  • Stanisław Ludwig, żeglarz, harcerz, pedagog, wybitny edytor i redaktor literatury morskiej. Już w latach edukacji odbył 10 rejsów, również w charakterze asystenta, oficera III, II i I-ego był także tzw. oficerem flagowym przy generale Mariuszu Zaruskim. Współredagował czasopismo „Żeglarz”, należał do Ligii Morskiej  i Kolonialnej. Związany z takimi tytułami jak „Oceanologia” i seria „Studia i Materiały oceanologiczne”, w okresie późniejszym z „Nautologią” i działem „Libri Martimi”. Kustosz w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Za swoją działalność wielokrotnie nagradzany m.in. Krzyżem Kawalerski Orderu odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Ligi morskiej i Rzecznej.
  • Admirał Floty Ryszard Łukasik całe życie związany z gdyńską Marynarką Wojenną, gdzie w latach 1996-2003 w stopniu admirała był dowódcą generalnym Marynarki Wojennej RP, jako profesor wizytujący wykładał na Akademii Marynarki Wojennej. Wielki promotor polskiego członkostwa w NATO i dostosowania polskich sił zbrojnych do wymogów Paktu Północnoatlantyckiego pod względem Marynarki  Wojennej.

Wydarzenie uświetniła Kompania Reprezentacyjnej UMG. Na zakończenie tradycyjnie złożone zostały wiązanki kwiatów pod Krzyżem Morskim.

Uroczystość  zakończyła ORMW Hymnem do Bałtyku, Pieśnią Reprezentacyjną WP oraz My Pierwsza Brygada „ Legiony”, po czym nastąpiło złożenie meldunku oraz wyprowadzenie Wojskowej Asysty Honorowej.

 

 

 

Fot. Joanna Stasiak

Fot. Joanna Stasiak

Fot. Joanna Stasiak

Fot. Joanna Stasiak

Fot. Joanna Stasiak

Fot. Joanna Stasiak

Fot. Joanna Stasiak

Fot. Joanna Stasiak

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Z. Szwedek-Kwiecińska
16.06.2024