"Janek Krasicki"

s/y "Janek Krasicki" - gaflowy szkuner szkolny

Zbudowany, podobnie jak bliźniaczy "Zew Morza" na bazie niewykończonego kadłuba szkolnej jednostki Marine - Hitlerjugend, ze stoczni rybackiej w  Nowym Warpnie. Obudowany w 1950 w Stoczni Rybackiej w Ustce,  wykończony i wodowany w 1951 r. w Stoczni Rybackiej w Gdyni.

Przejęty przez Państwowe Centrum Wychowania Morskiego, został rozebrany i przetransportowany do Stoczni Rybackiej w Ustce, gdzie jacht złożono i wykończono . Wyposażenie wykonała Stocznia Rybacka w Gdyni (później Gdyńska Stocznia Remontowa) w 1951. Do służby wszedł 20 kwietnia 1951 r. jako statek szkolny Szkoły Jungów PCWM.

W 1952 r.  został przejęty przez Państwową Szkołę Morską w Gdyni. Od 1 lipca 1956 r. pełnił funkcje statku szkolnego (Gdy 1) Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni. Odbywał rejsy szkolne na Bałtyku i Morzu Północnym. W 1966 r. przekazany został ośrodkowi Ligi Obrony Kraju w Jastarni, gdzie pływał jako jacht szkoleniowy z młodzieżą - m.in. z członkami Bractwa Żelaznej Szekli

W 1974 r. odbył swój ostatni rejs, po Bałtyku, zorganizowany przez Akademicki Związek Sportowy. 21 września wyszedł z Gdyni, dowodzony przez kpt.Jana Ludwiga, z 28 osobową załogą dla przeprowadzenia szkoleń na stopień sternika jachtowego o rozszerzonych uprawnieniach i zajęć praktycznych z astronawigacji. Po zawinięciu do portów w Stralsundzie i Ustce powrócił 29 września do macierzystego portu, nie wykonawszy pełnego programu szkolenia. W trakcie rejsu został zauważony zły stan takielunku, grożący awarią, i duże braki w wyposażeniu nawigacyjnym statku, co zgłoszono armatorowi.

Szkuner został częściowo rozebrany dla dokonania remontu, którego jednak nigdy nie dokończono.

Charakterystyka - dane techniczne żaglowca znajdują się tutaj

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni