Kpt. ż.w. Karol Olgierd Borchardt

(1905-1986)

Absolwent Wydziału Nawigacyjnego z 1925 r., wybitny pisarz – jest patronem ulic w Gdyni, Tczewie i Słupsku.

Od 1986 r. jego imię nosi jedna ze śródmiejskich ulic. Jest też patronem: Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni, nr 9 w Rumi, nr 21 w Gdańsku, Szkoły Podstawowej w Strzebielinie Morskim i nr 5 w Iławie.

Od 2011 r. jego imię nosi żaglowiec zwodowany w 1918 r., a kupiony w 2011 r. przez firmę Skłodowscy Yachting sp. z o.o.

26 listopada 2012 r. na ścianie kamienicy przy al. Marsz. Piłsudskiego 50, w której mieszkał kpt. ż.w. Mamert Stankiewicz, odsłonięta została tablica upamiętniająca autora „Znaczy kapitana” oraz jej bohatera. Imię Borchardta nosi także biblioteka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Opracowanie: Małgorzata Sokołowska, Joanna Stasiak