Na tym pływamy

W dyspozycji Ośrodka Żeglarstwa i Sportów Wodnych znajduje się siedem jednostek pływających w tym cztery jachty żaglowe, jeden jacht motorowy i dwie szybkie łodzie typu RIB. 

s/y Nest

To flagowy jacht Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Jacht zbudowano w 2000 roku, a w roku 2011 został zakupiony przez Uniwersytet Morski w Gdyni. Po zakupie, jacht został gruntownie zmodernizowany i doposażony.  Obecnie wykorzystywany jest do realizacji rejsów sowo - szkoleniowych i pływa głownie po wodach Morza Bałtyckiego, Północnego i Norweskiego. Od czasu do czasu wypływa również na inne akweny w tym na Ocean Atlantycki. Pływając pod banderą UMG, Nest odbył między innymi: podróż do hiszpańskich portów Morza Śródziemnego, na Islandię i do północnej Norwegii, trzykrotnie przekroczył północne koło polarne. Nest to bardzo dzielny jacht, mogący żeglować w każdych warunkach hydrometeorologicznych.

Więcej na temat jachtu możesz dowiedzieć się TUTAJ 

s/y Almak

To nieduży (długość 9,1 m) jacht typu HTC - 31, zbudowany w 1973 roku w Stoczni Jachtowej Conrada w Gdańsku. Z założenia miał to być jacht regatowy w klasie pół tony. Jednak mimo, że kilka jachtów tej klaasy zbudowano, w praktyce klasa pół tony nigdy nie powstała. Almak całą swoją żeglarską karierę spędził w naszej Uczelni służąc jej studentowm i pracownikom. W ciągu kilkudziesięciu lat eksploatacji jacht wielokrotnie opłynął Morze Bałtyckie i przynajmniej kilkanaście razy zapuszczał się na Morze Północne. Obecnie jest wykorzystywany głównie do celów szkoleniowych i turystycznych, przede wszystkim na akwenie Zatoki Gdańskiej. Sporadycznie na jachcie realizowane są krótkie rejsy po Morzu Bałtyckim. Almak posiada współczynnik KWR, więc czasami bierze udział w regatach na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym. 

s/y Twins

Niewielki regatowy jacht typu Conrad 777, pierwotnie pływający w klasie 1/4 tony, czyli popularna "ćwiartka". Oficjalnie jacht zbudowano w 1987 roku w Gdańsku w Studenckiej Spółdzielni Pracy Technoservice, ale naprawdę budowniczymi tego jachtu byli dwaj studenci ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, bracia Waldek i Krzysztof Zalescy. Ponieważ bracia są bliźniakami, więc jacht otrzymał imię Twins. Twins to niewielki jacht, jego długość to zaledwie 7,77 m, a podstawowa powierzchnia ożaglowania wynosi 28,58 m2. Jednak w swoim czasie, była to bardzo nowoczesna "maszyna regatowa". Nawet teraz, mimo upływu lat i zmian w konstrukcjach jachtów regatowych, Twins jest groźnym przeciwnikiem i często walczy o tzw. miejsce na "pudle". Niestety w chwili obecnej stan techniczny jachtu nie jest najlepszy i aktualnie Twins jest przygotowywany do poważnego remontu, który zacznie być realizowany już niebawem . Mamy jednak nadzieję, że najpóźniej w sezonie 2022, jacht powróci na wody Zatoki Gdańskiej i nadal będzie się ścigał.

Łodzie RIB

Dysponuje dwiema łodziami RIB, Są to: Sportis MC4700, moc silbika 50 KM, oraz Zodiak PRO500, moc silnika 70 KM. Są to łodzie szybkie, osiągające prędkości ponad 25 knt. Obie łodzie mają długość 4,7 m i mogże się na nicjh znajdować maksymalnie po 6 osób. Łodzie wykorzystywane są przede wszystkim do realizacji szkoleń na patenty sternika motorowodnego i do zabezpieczenia regat oraz treningów na jachtach mieczowych. 

s/y Nest
s/y Nest

s/y Nest

s/y Almak
s/y Almak

s/y Almak

s/y Twins
s/y Twins

s/y Twins

RIB Zodiak PRO 500
RIB Zodiak PRO 500

RIB Zodiak PRO 500

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni