Posiedzenie International Executive Board - IAMU

W dniach 18-19 kwietnia b.r. odbyło się w trybie on-line posiedzenie Międzynarodowej Rady Wykonawczej (International Executive Board) IAMU. W spotkaniu tym wzięli udział przedstawiciele  uczelni morskich reprezentujących poszczególne regiony świata oraz pracownicy sekretariatu IAMU w Tokio.

Ze strony UMG w posiedzeniu uczestniczyli:

• JM Rektor - prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit - przewodniczący IAMU Academic Affairs Committee,
  • Pełnomocnik Rektora ds. IAMU – dr hab. Adam Przybyłowski, prof. UMG - Contact Person.

Omówiono i zatwierdzono szereg kluczowych spraw dotyczących funkcjonowania stowarzyszenia, m.in. kwestie strategiczne, akademickie - w tym badawcze, dydaktyczne i organizacyjne, a także finansowe.

Doceniając aktywność UMG w ciągu ostatnich lat, Członkowie Międzynarodowej Rady Wykonawczej zdecydowali, że nasza Uczelnia będzie w kadencji na lata 2023-2025 zasiadać w IEB jako stały reprezentant szerokiego grona wszystkich uczelni morskich zrzeszonych w IAMU. Decyzja ta oznacza, że UMG pełniący do marca 2023 roku funkcję przedstawiciela regionalnego tzw. Regionu Europa/Afryka, od kwietnia 2023 roku znajdzie się w grupie tzw. At Large Representatives, tj. 3 uczelni, które zostały nominowane z uwagi na ich zaangażowanie w działalność w poszczególnych komitetach, grupach roboczych, konferencjach czy webinarach.

W trakcie spotkania, JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit przedstawił najważniejsze działania i ustalenia dotyczące funkcjonowania Academic Affairs Committee (Komitet ds. Akademickich), którego UMG jest liderem. Omówił między innymi stan realizacji aktualnych projektów prowadzonych przez poszczególne konsorcja i zespoły badawcze w ramach Stowarzyszenia. Zwrócił się także do członków IEB o ostateczne zatwierdzenie projektów wyselekcjonowanych w ostatnim konkursie.

JM Rektor zaprezentował także szczegóły związane z webinarium pt.: „System projektów badawczych IAMU”, współorganizowane przez UMG w dn. 29.03 b.r., które dotyczyło skutecznych sposobów pozyskiwania środków finansowych na badania naukowe w ramach grantów IAMU.

Dyskutowano również o bieżącej sytuacji pandemicznej i wyzwaniach związanych ze współpracą międzynarodową w obliczu wojny na Ukrainie. Zapowiedziano również posiedzenie Zgromadzania Ogólnego IAMU - The Annual General Assembly (AGA), planowane na 19-22 października br. w Batumi w Gruzji.

A. Przybyłowski