Nagroda specjalna 2021

Nagrodą Specjalną 2021 im. Kapitana Leszka Wiktorowicza uhonorowano Uniwersytet Morski w Gdyni za stuletnie trwanie na straży edukacji morskiej polskiego społeczeństwa.

Uniwersytet Morski to niekwestionowana chluba nie tylko Gdyni, ale również całej Polski. Uczelnia wypuszcza w świat świetnie przygotowanych specjalistów. Jej mury opuściło wielu kapitanów żeglugi wielkiej, oficerów mechaników, profesorów, naukowców, żeglarzy, podróżników czy pisarzy. Uniwersytet Morski w Gdyni wykształcił najlepszych polskich marynarzy i żeglarzy. To kolebka Polski morskiej – uzasadnił werdykt kapituły Waldemar Heflich.

Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza ustanowili spadkobiercy Patrona, Miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club Polska. Nagrodę przyznała kapituła w składzie:

• Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana (przewodniczący Kapituły)
  • Mira Urbaniak, Bractwo Kaphornowców
  • Marek Padjas, Bractwo Kaphornowców
  • Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni
  • Marek Łucyk, Wiceprezydent Gdyni
  • Waldemar Heflich, Press Club Polska, nowezagle.pl

Wręczenie nagrody odbyło się w Muzeum Miasta Gdyni, nieopodal miejsca, w którym cumuje „Dar Młodzieży”.

Nagrodę przyznaliśmy za kontynuowanie edukacji rozpoczętej 17.06.1920 roku dekretem o powołaniu szkolnictwa morskiego. UMG zmieniał nazwy, ale nie zmieniali się ludzie. Większość z nas ma w rodzinie osoby, które przeszły przez Państwową Wyższą Szkołę Morską, Wyższą Szkołę Morską, Akademię Morską a dziś – Uniwersytet Morski w Gdyni. Stuletnia edukacja morska odbywała się nieprzerwanie, od Tczewa do Gdyni, a czasem, jak podczas wojny, także poza granicami Polski. Dziś Uniwersytet Morski w Gdyni to dziewięć kierunków studiów i kilkadziesiąt specjalizacji – powiedziała członkini kapituły i przewodnicząca gdyńskiej rady miejskiej Joanna Zielińska.

Od samego początku byliśmy uczelnią, która dostrzegła potrzebę szkolenia na żaglowcach. Jeszcze zanim utworzono szkołę morską, podjęto decyzję o zakupie statku morskiego ochrzczonego potem imieniem „Lwów”. Mam też osobiste wspomnienie związane z patronem nagrody. Pan Kapitan Leszek Wiktorowicz był bowiem moim kapitanem. W latach 80. byłem jego osobistym asystentem. Pamiętam go jako człowieka, który miał świetne podejście do ludzi. Kiedy starałem się o funkcję dziekana wydziału nawigacyjnego, to właśnie z nim dyskutowałem o nadchodzących wyzwaniach. I to za jego namową podjąłem starania o zaszczytną funkcję rektora uczelni – powiedział odbierając nagrodę prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor UMG.

Źródło: nagrodawiktorowicza.pl