Wiktor Gorządek - kapitan legenda
Podczas Święta Morza, 27 czerwca, odsłonięto tablicę upamiętniającą jednego z legendarnych kapitanów, Wiktora Gorządka - pioniera polskiego rybołówstwa dalekomorskiego, wychowawcę pokoleń oficerów naszej floty. Tablicę ufundował rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof.zw. dr hab. Piotr Jędrzejowicz ze wsparciem Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Tablica zawisła przy ul. Warszawskiej 28/30, na budynku w którym mieszkał i zmarł kapitan Gorządek.
Obok odsłaniających - profesora Jędrzejowicza i przewodniczącego Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej Andrzeja Królikowskiego w uroczystości wzięła udział liczna grupa kolegów, wychowanków i sąsiadów, a także córka chrzestna Joanna Grajter (rzecznik prasowy Gdyni) oraz wnuczka i prawnuczka Kapitana. Spotkanie prowadził wychowanek i kolega kapitana Gorządka - kpt.ż.w. Marek Marzec. Wspominano nietuzinkową, niezwykle barwną postać człowieka mającego znaczące miejsce w historii polskiego rybołówstwa, polskiej bandery, w historii Gdyni. Bohater niezliczonych anegdot, morskich opowieści, jeden z pionierów czasu ekspansji polskiej bandery, która dzisiaj jest już niestety historią.
W ceremonii wziął również udział poczet sztandarowy wystawiony przez studentów Wydziału Elektrycznego AMG, ze szkolnej załogi "Horyzonta II". Tego samego jeszcze dnia wyruszyli na Spitsbergen, szlakiem którym kapitan Wiktor Gorządek wielokrotnie prowadził szkolny trawler "Jan Turlejski".
Kapitan Wiktor Gorządek – legenda polskiego rybołówstwa
Urodził się 1 grudnia 1908 r. w Taszkiencie. Po służbie w Marynarce Wojennej ( Flotylla Pińska), w 1931 r. przeniósł się do Gdyni i związał z rybołówstwem. Wybuch wojny zastał go – wówczas bosmana – na łowisku Morza Północnego.
W Wielkiej Brytanii początkowo pływał na trawlerach brytyjskich, następnie polskim statku handlowym „Kromań”, w którego załodze uczestniczył m.in. w słynnej ucieczce z francuskiego Dakaru. Po powrocie na wyspy brytyjskie pływał na polskich statkach rybackich, zdobywając kolejne dyplomy szyprowskie. Pod koniec 1945 r. przeszedł do pracy w polskiej Szkole Połowów Dalekomorskich i Przetwórstwa Rybnego w Aberdeen w Szkocji, a latem 1946 r. wrócił do kraju przyprowadzając do Gdyni trawler „Ławica”.
Od 1949 r. pływał w przedsiębiorstwie „Dalmor”, prowadząc m.in. pierwszą polską wyprawę 3 trawlerów na Morze Barentsa. W 1954 r. – Wiktor Gorządek, pierwszy szyper Polak w naszym rybołówstwie i pierwszy kapitan żeglugi wielkiej rybołówstwa morskiego (od 1959 r.), objął trawler Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni „Jan Turlejski”. Prowadził pionierskie dla naszej floty rybackiej wyprawy na łowiska zachodnich brzegów Afryki, Wyspy Niedźwiedziej, zachodniej Grenlandii aż po granice lodów. W trakcie tych rejsów rozpoznawano nieznane dla polskiego rybołówstwa akweny, badano możliwości stosowania odpowiedniego sprzętu i technik połowowych. „Jan Turlejski” odbywał także rejsy z zaopatrzeniem dla polskiej stacji polarnej na Spitsbergenie, pływał na wody Morza Śródziemnego, Czarnego, Wyspy Kanaryjskie.
Praktycznie cała kadra polskiego rybołówstwa dalekomorskiego wychowała się pod okiem kapitana Gorządka. Dowodził „Janem Turlejskim” do 1980 r. Zmarł w Gdyni 11 lipca 1988 r., pochowany został na cmentarzu witomińskim.
Autor zdjęć: Przemek Kozłowski