„Dar Młodzieży” w filmowym wcieleniu

Nietypowy, niedzielny powrót „Daru Młodzieży” do Gdyni i zacumowanie przy Nabrzeżu Francuskim, związane było z potrzebami zdjęć filmowych, do których nasz żaglowiec został zaangażowany. Jest to produkcja realizowana przez niemiecką telewizję Norddeutsche Rundfunk. Szukając odpowiednich plenerów filmowcy dotarli do Akademii Morskiej w Gdyni. Kilkakrotnie odwiedzali Gdynię prowadząc dokumentację przed realizacją.

Fabuła 90-minutowego filmu, o roboczym tytule „Zimna woda”, oparta jest na motywach autentycznej historii, związanej z tajemniczym zaginięciem przed laty, studentki jednej z niemieckich uczelni morskich. Główna bohaterka filmu odbywa m.in. praktykę marynarską na  żaglowcu szkoleniowym. W filmie wątki autentyczne przeplatają się z elementami fikcji literackiej. Filmowy żaglowiec, w który wciela się nasz „Dar”, nazywa się „Johann Kinau”, a portem macierzystym jest Hamburg. Cała historia osadzona jest w realiach późnych lat XX wieku. Stąd zdjęcia realizowane były także na muzealnym „Darze Pomorza”.

Wcześniej, przez kilka dni, ekipa filmowa realizowała kolejne filmowe sceny we wnętrzach Akademii Morskiej – m.in. w salach wykładowych, laboratoriach, gabinetach. Na pływalni w budynku Wydziału Nawigacyjnego realizowano sceny ćwiczeń z ratownictwa, zajęcia z astronawigacji w planetarium, ćwiczenia w manewrowaniu na symulatorach. Wykorzystano również do zdjęć wnętrza statku szkoleniowo-badawczego AMG „Horyzont II”, w tym pomieszczenia siłowni. W rolę dziennikarza, próbującego odtworzyć losy głównej bohaterki, wciela się Mirosław Baka, a jako statystów obsługujących żaglowiec, zatrudniono m.in. studentów Akademii Morskiej.

„Dar Młodzieży” po nakręceniu scen portowych przy Nabrzeżu Francuskim, wyszedł w morze, gdzie realizowane są sekwencje morskie, także zdjęcia nocne. W piątek 13 września kończy się filmowa kariera „Daru Młodzieży”, który zacumuje do swego stałego miejsca postoju przy Nabrzeżu Pomorskim. Realizatorzy przewidują, że film będzie gotowy do emisji w ciągu ok. 5 miesięcy.

fot. Paulina Zych

fot. Cezary Spigarski