Pod pokładem "Daru Młodzieży"

Na "Darze Młodzieży" spokój tylko pozorny. Wprawdzie na pokładzie słychać jedynie wiatr grający na wantach, to w siłowni paleta dźwięków jest o wiele bogatsza. Przed kolejnym sezonem szkoleniowym prowadzony jest remont generalny dwóch silników: agregatu i jednego z głównych silników napędowych (SG 1). To czynności rutynowe, wynikające z kończących się resursów dla obu urządzeń. Po rozmontowaniu podstawowych, decydujących o sprawności silników elementów, prowadzony jest drobiazgowy przegłąd wszystkich układów. Wymagające tego podzespoły są remontowane bądź wymieniane. Całość poddawana jest czyszczeniu i konserwacji.

Podstawową jednostkę napędową "Daru Młodzieży" stanowią dwa silniki główne (SG 1 i SG 2) typu Cegielski-Sulzer typ 8 AL 20/24; 2x750 KM (552 kW). Są to silniki zamontowane na statku w momencie jego budowy, pracujące już zatem 35 lat. Całość prac prowadzona jest pod nadzorem załogi maszynowej "Daru". Oprócz silników, wymieniane są fragmenty rurociągów, przegląd i czyszczenie czeka prądnice wałowe. Prace remontowe w siłowni powinny zakończyć się do Świąt Bożego Narodzenia.

Przyszłoroczny sezon szkoleniowy będzie wyjątkowo intensywny - odok studentów i uczniów średnich szkół morskich, na "Darze Młodzieży" szkolić się także będą oficerowie i marynarze przygotowywani jako załoga żaglowca "El Mellah", budowanego w Gdańsku dla Marynark Wojennej Algierii.

fot. Marcin Kotowicz (AMG)

A.Gosk
29.11.2016