8 grudnia - pamięci kapitana Meissnera

Tadeusz Meissner iest jedną z legend biało-czerwonej bandery.Jedną z legendarnych postaci w historii Akademii Morskiej - patronem głównej uczelnianej auli. Był jedną z najbarwniejszych postaci w historii Polskiej Marynarki Handlowej, polskiego szkolnictwa morskiego.  Znakomity marynarz, odważny człowiek, wychowawca kadr morskich. Kawaler Krzyża Virtuti Militari, Krzyża Walecznych czy wysokiego brytyjskiego  Order of the British Empire. Tadeusz Meissner zmarł przedwcześnie 19 sierpnia 1966, spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Witomińskim.

Krótki biogram kpt.ż.w. Tadeusza Meissnera na stronie Działu Armatorskiego AMG.

8 grudnia - w dniu tradycyjnego Święta Szkoły - w hallu głównych Akademii Morskiej w Gdyni udostepniono wystawę opowiadającą o życiu i morskiej karierze Kapitana. Wystawa powstała z inspiracji i w dużej mierze ze zbiorów pana Jakuba Meissnera - kronikarza rodziny. składa się na nią 21 plansz składających się na opowieść o Tadeuszu Meissnerze - Jego roli w rozwoju polskiej bandery na tle historii rodziny. Wzbogacają ekspozycję pamiątki związane z Kapitanem, w tym oryginalne odznaczenia, dokumenty, fotografie, także kapitańskie biurko i maszyna do pisania (kapitan Meissner publikował m.in. na łamach miesięcznika "Morze", tłumaczył literaturę marynistyczną). Kilka eksponatów pochodzi z Sali Tradycji, wystawę przeniesiono do Akademii Morskiej z inicjatywy i staraniem Działu Armatorskiego AMG.

W otwarciu wystawy wziął udział syn kpt.ż.w. Tadeusza Meissnera,  kpt. ż.w. Krzysztof Meissner. Wyrazy szacunku przekazał szacownemu gościowi JM Rektor Akademii Morskiej, prof. dr hab. inż Janusz Zarębski.

Kapitanowi Krzysztofowi Meissnerowi, pragniemy równocześnie  złożyć serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, z okazji przypadających na 15 grudnia, 85-tych urodzin.

Fot. Cezary Spigarski

A.Gosk