Pożegnaliśmy Komendanta

Wtorek 3 stycznia, deszczowe przedpołudnie, na cmentarzu w niemieckim Nordenham Blexen (Bremerhaven) spoczął ostatni komendant "Daru Pomorza" i pierwszy "Daru Młodzieży", kpt. ż.w. Tadeusz Olechnowicz. Absolwent Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni z 1957 roku.

W uroczystościach pogrzebowych w kościele St. Hippolyte, modlili się za duszę Komendanta także przedstawiciele Akademii Morskiej. Kapitanowie Marek Marzec i Ireneusz Lewandowski (były i obecny komendanci "Daru Młodzieży") oraz Kazimierz Dopke marynarz - steward, członek załóg obu "Darów".

W ceremonii uczestniczyli również studenci Wydziału Mechanicznego AMG, wystawiający poczet sztandarowy naszej uczelni. Nad  grobem Komendanta przemówił jeden z podkomendnych i następców - kpt.ż.w. Marek Marzec.

Spoczywaj w spokoju Komendancie - wprawdzie z dala od Polski, Gdyni, rodzinnego Wilna - ale w mieście, z którym łączą nas wieloletnie przyjazne kontakty, do którego tak często zawija Twój "Dar Młodzieży". Będziemy o Tobie pamiętać!

Sylwetka kapitana Tadeusza Olechnowicza

Fot. Jerzy Boj